Gündem Haberleri

  Altın dışında kazandıracak metaller

  Forbes
  06.12.2009 - 13:38 | Son Güncelleme:

  Altının ons fiyatı son aylarda rekor üstüne rekor kırmasıyla dikkatlerin çoğu bu değerli madene odaklanırken, yatırımcılar alternatif metallerde de fırsatlar yakalayabilir.

  Forbes'ta yer alan bir haber analizde, altının ons fiyatının Pazartesi günü 1,170 dolar seviyesini geçerek yeni rekoruna imza atması ile bütün dikkatleri üzerine topladığına işaret edilirken, dünya ekonomisinde büyümenin beklendiği önümüzdeki dönemde birçok sektörde kullanılan gümüş, platinyum ve bakırın altının yanında iyi bir alternatif oluşturacağına dikkat çekildi.    

  Analizde, altın fiyatların yükselmesinde doların zayıf seyri nedeniyle, varlıklarının değerini korumak isteyen yatırımcıların bu değerli madenin güvenli liman olarak görmesinin etkisine işaret edildi.

  Forbes, doların değer kaybının devam etmesiyle, aralarında gümüş, bakır ve platinyumun da bulunduğu bir çok metalin fiyatlarında yükselişler olacağını öngördüğü analizde, Global Trends Investments yatırım kurumunun başında bulunan Tom Lydon'un görüşlerine de yer verdi.

  Lydon, zayıf doların yabancı alıcılar için emtia fiyatlarını ucuz hale getireceğini ve bunun da denizaşırı ülkelerdeki şirketlerin talebi ile emtia fiyatların dolar bazında yükselteceğini vurguladı.

  ALT YAPI YATIRIMLARI TETİKLİYOR
  Bakır ve gümüş gibi cevherlere yatırımın önemi özellikle son dönemde hükümetlerin teşvik paketlerinde kaynak ayırdığı önlemlerin önemli kalemlerinden altyapı yatırımlarında yoğun şekilde kullanılmasından kaynaklanıyor. Uzmanlara göre, ülkelerin bu eğilimine Çin ve Hindistan'ın alt yapısını yeniden yapılandırma çabaları da eklendiğinde bu yatırımcıların bu madenlere yönelmesi için elverişli bir ortam yaratıyor.

  Lydon, analizde sanayide kullanılan iki değerli maden olan platinyum ve paladyumun da önemine işaret ederek, iki metalin de sanayi faaliyetlerinin 2010 yılında artacağı beklentisiyle alternatif yatırım olarak görülmenin avantajını yaşadığını söyledi.

  Lydon, platinyumun özellikle otomobillerin gaz emisyonların azaltan katalizör dönüştürücülerde kullanıldığına işaret ederek, iklim değişikliği yasasını kabulü ile birlikte bu otomobillerin satışının artacağı ve bunun da platinyum talebini artıracağını söyledi. Lydon, bakırın da aynı şekilde altyapı sektörünün ana tedarikçilerinden olan kablo ve boru sanayisinde yoğun şekilde kullanıldığına dikkat çekti.

  Lydon, gümüşün da varlıkların değerini enflasyona karşı değiştirmede önemli bir alternatif yatırım aracı olarak görüldüğünü belirterek, yatırımcıların doların değer kaybına devam etmesinin bu metal olan ilgiyi artıracağını söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı