Gündem Haberleri

  ‘Alt hukuk’ için ön güvence şartı

  Bülent SARIOĞLU / ANKARA
  31.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MECLİS Başkanı Cemil Çiçek başkanlığındaki Anayasa Uzlaşma Komisyonu, iki haftalık süreçte çalışma yöntemiyle ilgili 16 ilkeden 15’inde uzlaşma sağlarken, kalan tek maddeyle ilgili müzakereye bugün devam edecek.
  CHP ve BDP, anayasa değişikliğiyle eşzamanlı olarak özel yetkili mahkemelerin kaldırılması, tutukluluk sürelerinin sınırlanması gibi demokratikleşme talepleri için ön güvencede ısrar ediyor. Muhalefet, tüzüğe, “Komisyon, demokratikleşme sürecinin ve demokratik gelişimin ayrılmaz bir parçası olarak bu amaca ulaşılmasını engelleyen alt hukuk normlarını da değiştirme yönünde parlamentonun eşzamanlı girişim başlatması konusunda ana komisyonun irade koymasının önemini ve zorunluluğunu vurgular” ilkesinin eklenmesini istiyor. Buna karşın AK Parti heyeti, “Partilerin bize verdiği görev anayasada uzlaşmayla sınırlı” gerekçesiyle bu talebe karşı çıkıyor.
  Üzerinde anlaşmaya varılan maddelere göre, ancak yeni baştan bir anayasa metni ortaya çıktığında uzlaşma sonuç vermiş sayılacak. Yani, 135 maddede uzlaşılıp 15 madde kalırsa sadece anlaşılan maddeler teklif haline getirilmeyecek. Anayasa Komisyonu ve Genel Kurul aşamasında da uzlaşma aranacak.
  Bir partinin çekilmesi halinde komisyon feshedilecek.
  Komisyon 14 ayda 4 aşamalı bir çalışma takvimi benimsedi. Dördüncü aşama sonunda taslak, teklif olarak Meclis Başkanlığı’na sunulacak.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı