Gündem Haberleri

  Almanya'ya: Nasıl isterlerse yapsınlar

  Turan YILMAZ/ANKARA
  06.06.2017 - 22:56 | Son Güncelleme:

  BAŞBAKAN Binali Yıldırım, Almanya’nın İncirlik Üssü’nden ayrılma kararı için, “Nasıl isterlerse yapsınlar” dedi. Yıldırım, partisinin dünkü Meclis grubunda özetle şunları söyledi:

  ASILSIZ HABERLER
  “(Katar krizi) Bugün Ortadoğu’yu en iyi bilen ülke Türkiye’dir. Yangını uzaktan seyretmek gibi bir lüksümüz yoktur. Suriye, Irak, Yemen, Libya krizleri bitmeden önümüzde Körfez’de yeni bir kriz meydana çıktı. Körfez İşbirliği Konseyi’nin bazı ülkeleri, Katar ile diplomatik ilişkilerini kesme ve bazı yaptırımlar uygulama kararı aldı. Bu gelişmeyi üzüntüyle karşılıyoruz. Çözümü için Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere hükümetimiz diplomatik temasları başlatmış bulunuyoruz. Dostane bir diyaloğun geliştirilmesi için Türkiye olarak aktif tutumumuzu sürdürmeye devam edeceğiz. Devletler arası ilişkiler asılsız haberler yüzünden yara almamalıdır.

  Rakka’da, ABD’nin oradaki terör unsurlarıyla başlattığı operasyon devam ediyor. Rakka’da ya da o bölgede herhangi bir noktada güvenliğimizi tehdit eden bir durumla karşılaşırsak, gereken cevabı anında veririz. Terör örgütlerine destek müttefiklikle bağdaşmıyor. Türkiye’nin kırmızı çizgileri bellidir, asla değişmeyecektir.

  FETÖ davaları devam ediyor. Sanıklar duruşmalarda bir tiyatro sergiliyor. Yalanın bini bir para. Ne söylerse söylesinler bu yaptıkları alçak terörün cezasını en ağır şekilde alacaklar. Bundan kaçış yok. Adil yargılama yapılmadı gibi bahanelerin arkasına sığınmamaları için biraz sabır istiyorum.”

  İDAM SLOGANLARI
  Partililerin “idam isteriz” sloganlarını karşılıksız bırakan Yıldırım, toplantıdan ayrılırken de gazetecilerin, Almanya’nın İncirlik Üssü’nden ayrılma kararına ilişkin sorusuna, “Herhangi bir karar yok bizim tarafımızdan alınan, nasıl isterlerse yapsınlar” yanıtını verdi.  

  ZEYTİN Mİ ÖNEMLİ TESİS Mİ
  BAŞBAKAN Yıldırım grup konuşmasında, zeytinlik alanlarla ilgili tartışmaları da şöyle yorumladı: “Neymiş efendim; ‘Zeytin alanları yok edilecek, zeytinlikler ortadan kaldırılacak.’ Zeytin alanı olarak bilinen yerlerde geçmişte bir takım yanlış, hukuksuz uygulamalarla sanayi tesisleri yapıldı. O zeytin alanları artık kullanılamaz hale geldi. Düzenlemeyle zeytin alanlarının 3 kilometre yakınına sanayi tesisi yapılamayacak. Ancak 3 kilometreden fazla mesafede bu tesisler kurulacak. Bu, 11 kişilik kurul tarafından değerlendirilecek. Oradan müspet bir karar alınırsa ilgili bakanlığa gelecek. Bakanlık olur verirse bu iş olacak. Türkiye’nin geleceği açısından zeytin mi daha önemli yoksa yapılacak tesis mi daha önemli. Meseleyi doğru açıdan görmek, bir kaşık suda fırtına koparmamak lazım.”


  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı