Gündem Haberleri

  Almanya'nın kararı piyasaları sarstı

  FT
  20.05.2010 - 10:30 | Son Güncelleme:

  Alman yetkililer Salı gecesi, bazı hisse senetlerinin çıplak açığa satışlarını kısmen yasaklayan bir düzenleme ile piyasalardaki spekülatif hareketleri sonlandırmak adına ilk somut adımını attı. Euro bu kararın ardından dolar karşısında 1.22 ile son dört yılın yeni en düşük seviyesine geriledi. Borsalarda da yüzde 3'e varan düşüşler görüldü.

  Almanya’nın çıplak satış, yani yatırımcıların hiçbir maddi yükümlülük altına girmeden, sadece bir kağıdın değerinin ileride daha da düşeceği varsayımından yola çıkarak para kazanabildiği finans işlemlerine karşı harekete geçme kararı, piyasaları sarstı.     

   

  Euro dolar karşısında son dört yılın yeni en düşük seviyesine geriledi ve Çarşamba günkü işlemlerde 1.22 seviyesinden işlem görmeye başladı. İç piyasada dolar/TL paritesi ise 1.59 seviyesine yükseldi.      

   

  Almanya'nın kararı petrol ve diğer emtia fiyatlarını da vurdu. Ham petrolün fiyatı Avrupa'daki borç krizinin yayılacağına yönelik endişelerin de etkisiyle son yedi ayın en düşük seviyesine, 67.90 dolara geriledi.

   

  BORSALAR DÜŞÜŞTE  

  Almanya'nın açığa satışlara yasak getirdiği haberi Avrupalı borsalar tarafından hoş karşılanmadı.

  Fransız CAC-40 endeksi, Çarşamba günü işlemlere yüzde 2.59 gerilerken,  Alman DAX endeksi yüzde 2.35'lik değer kaybı ve İngiltere'nin FTSE 100 endeksi ise yüzde 2.7'lük düşüş yaşadı.                  

  EURO KRİTİK SINIRI DA GEÇTİ          

  Bu haberin ardından, euro dolar karşında bir centten daha fazla değer kaybederek, 1.22 dolar ile son dört yılın yeni en düşük seviyesine geriledi.

   

  Danışmanlık şirketi 4Cast’in analistlerinden Mike Berg, “Piyasalar bu kararı, euro bölgesi yetkililerinin bir yandan mali sıkıntıları gidermeye çalışırken diğer yandan piyasaları kontrol etmenin yolunu aradığının bir işareti olarak yorumladı” diye konuştu.  

     

  Almanya’nın federal finansal düzenleme otoritesi BaFin, euro bölgesindeki devlet tahvillerindeki oynaklık ve bu tahvilleri geri ödenmeme riskine karşı sigortalamanın bedelinin (CDS) farkının her geçen gün biraz daha artması yüzünden böyle bir hamlenin gerçekleşmesi gerektiğini belirtti.   

   

  BaFin, “Büyük ölçekli açığa satışlar, finans sistemindeki istikrarı tehlikeye sokma potansiyeline sahipti” dedi.                

            

  Gelecek yıl Mart ayının sonu ile birlikte yürürlüğe girecek olan yasağın düzenli olarak gözden geçirileceği belirtildi.              

   

  Euro bölgesi ülkelerinin tahvilleri ve bu tahvilleri sigortalamak içim ödenen risk primleri ile Almanya’nın önde gelen hisse senetlerinden on tanesi bu yasak kapsamına girecek.  

   

  ÇIPLAK AÇIĞA SATIŞ NEDİR?

  Açığa satış, yatırımcıların değer kaybedeceğini düşündüğü hisse senedi ya da tahvilleri bir başka yatırımcıdan borçlanıp, o günün fiyatından satmaları anlamına geliyor.

   

  İlk gerçekleşen satış ile borçlandıkları yatırımcıya sonradan ödedikleri fiyat arasındaki fark ise kâr olarak yazılıyor.  Çıplak açığa satışta ise yatırımcıların baştan o kağıdı borçlanmasına dahi gerek kalmadığı işlemler için kullanılan bir tanım. Bu durumda hiçbir maddi yükümlülük altına girmeden, sadece bir kağıdın değerinin ileride daha da düşeceği varsayımından yola çıkarak para kazanabiliyorlar.

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı