Gündem Haberleri

  Almanya'dan Yunanistan'a yeşil ışık

  AA
  21.05.2010 - 14:40 | Son Güncelleme:

  Alman Federal Meclisi (Bundestag), Yunanistan'a yapılacak toplam 750 milyar euroluk yardımda Almanya'nın üstleneceği payı, az bir farkla kabul etti.

  Yardımın kabul edilmesi için en az 312 oyun gerektiği oylamada, 319milletvekili "evet", 73 milletvekili “hayır” oyu kullandı. Oylamada, 195 milletvekili ise çekimser kaldı.

   

  İktidardaki Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ile koalisyon ortağı olan Hür Demokrat Parti (FDP) milletvekillerinden bazılarının yardıma karşı oy  kullandığı, muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile Yeşiller Partili milletvekillerinin ise çekimser oy kullandığı tahmin ediliyor. Sol Parti yardıma karşı çıktı.

   

  Mecliste oylamadan önce yapılan tartışmada Dışişleri Bakanı ve FDP Genel Başkanı Guido Westerwelle, “Yunanistan için bir kader meselesi” olarak nitelediği yardıma destek isterken, SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel, Almanya Başbakanı Angela Merkel'i bu konuda çok fazla beklediği gerekçesi ile eleştirdi.

   

  Almanya'nın kredi garantileriyle birlikte en fazla 148 milyar avroluk destek vermesini öngören yardım paketinin bugün Federal Eyalet Temsilciler Meclisinde de (Bundesrat) onaylanması bekleniyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı