Gündem Haberleri

  Almanya'dan İran'a: Sabrımızı taşırmayın

  A.A.
  25.11.2009 - 20:07 | Son Güncelleme:

  Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, İran'ın nükleer silah sahibi olmasının kabul edilemeyeceğini belirterek, İran'la nükleer yakıt konusunda bir anlaşma yapılması konusunda ise sabırlarının sınırlı olduğunu söyledi.

  Guido Westerwelle, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed el Baradei ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, "İran'la diyaloğa açığız ve diyalog yoluyla bir çözüm bulma istiyoruz ama aynı zamanda sabrımız da sonuna kadar sürmeyecek" dedi.

  "Samimi olarak söylüyorum, nükleer silahlı bir İran kabul edilemez" diyen Guido Westerwelle, sabırlarının sınırlı olduğunu İran'la yapılan görüşmeler bağlamında mı söylediğinin sorulması üzerine, "yaptırımlar ihtimalini de göz önüne alarak ciddi konuştum" dedi.

  Batılı ülkeler İran'ın düşük oranda zenginleştirilmiş uranyumunu yurt dışına göndermesi konusunda BM'nin hazırladığı anlaşma taslağını kabul etmesini ve batı ile arasındaki nükleer gerginliği gidermesini istiyor. İran ise bu öneriye henüz resmen yanıt vermedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı