Gündem Haberleri

  Almanya'dan gelen ilikle kurtuldu

  Erol AKKIR/ANTALYA, (DHA)
  29.04.2009 - 10:52 | Son Güncelleme:

  ANTALYA'da akut lösemi hastası 52 yaşındaki Atilla Karaözbek'e, Almanya'nın Essen kentinden getirilen kemik iliği nakledildi. Karaözbek'e nakledilen kemik iliği tam uyum sağladı.

  İki yıldır akut lösemi tedavisi gören Atilla Karaözbek, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tedavisi sürerken ilik nakli yapılması için Antalya'daki Özel Medical Park Hastanesi'ne başvurdu. İyileşmesi için kemik iliği nakli yapılması kararlaştırılan Karaözbek için öncelikle birinci dereceden akrabaları arasında uygun kemik iliği arandı. Aramalar sonuç vermeyince, Atilla Karaözbek için Dünya Kemik Bankası bünyesinde uygun kemik iliği araması başlatıldı. Arama sonucunda Atilla Karaözbek için mutlu haber Almanya'nın Essen kentindeki Kemik İliği Bankası'ndan geldi. Kimliği açıklanmayan bir donörün kemik iliğinin Karaözbek ile uyumlu olduğu öğrenildi. Bunun üzerine Alman kurye tarafından getirilen kemik iliği, özel hastanede Atilla Karaözbek'e nakledildi.

  Operasyonu yapan Prof.Dr. Yener Koç, “Türkiye'de akraba dışı ilik naklini özel bir sağlık kurumunda gerçekleştiren ilk ekip olduk. Yüzde 80 riskli ilik naklini başarıyla yaptık. 50 yaş üzeri akraba dışı ilik nakillerinde ölüm riski yüzde 50'dir. Hastamızın artık yeni bir iliği var. İlik yerleşti, tam uyum sağladı” dedi.

  ABD'de bu tür nakillerin her merkezde yapılamadığını belirten Prof. Dr. Yener Koç, merkezlerinde, 3 ayda 18 yetişkine ilik nakli gerçekleştirdiklerini, bu sayının bir çok üniversite nakil merkezinin bir yıllık çalışmasından fazla olduğunu söyledi. Prof.Dr. Koç, “Türkiye'de 24 üniversitede ilik nakil merkezi var. Bunların içinde 16' sı yılda 10 ilik nakli yapıyor. Bizim hızımız hepsinden fazla, hedefimiz yılda 75 ilik nakli” diye konuştu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı