GeriGündem Almanya'da yeni nesil milliyetçiler sessizce ilerliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya'da yeni nesil milliyetçiler sessizce ilerliyor

Almanya'da NSU, NPD gibi ırkçı grup, örgüt ve partiler gündemden düşmezken Otonom Milliyetçiler (Autonome Nationalisten) isimli grup diğerlerine kıyasla çalışmalarını daha sessiz sürdürüyor.

AN olarak da anılan grubun 2003 yılında Berlin'de ortaya çıktığı biliniyor. Neonazilerin yeni nesli olarak görülen AN'ler, kendilerini siyasi alanda ırkçıların liderleri olarak görürken, grubun özellikle 16 ila 23 yaş gençlerden oluşması dikkat çekiyor. AN'in giyim, kuşam, hareket ve tavırlarıyla kendini belli eden ve macera arayan bu gençleri mobilize kapasitesine sahip olduğu da biliniyor.

Gruba üye olan gençlerin protesto yürüyüşleri veya benzeri olaylarda siyah renkli giysileri, şapkalı kazakları dikkatlerden kaçmazken, günlük hayatta gençlik modalarına uymaları da çıplak gözle tanınamamalarını sebep oluyor.

Özellikle Bavyera, Berlin ve KRV'de faaliyet gösteren grubun kimi zaman NPD ile ortak çalıştığı biliniyor. Resmi makamlar, Almanya genelinde yaklaşık 450 AN üyesinin bulunduğunu tahmin ediyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle