Gündem Haberleri

  Almanya'da vicdan testine son için önerge

  BERLİN (A.A)
  18.01.2006 - 14:15 | Son Güncelleme:

  Alman Birlik 90/Yeşiller Partisi Federal Meclis (Bundestag) Grubu, Baden-Württemberg eyaletindeki ”vicdan testi” uygulamasının sona erdirilmesi için meclise önerge verdi.

  Önergede, Baden-Württemberg eyaletinde 1 Ocak 2006 tarihinden itibaren Alman vatandaşı olmak isteyen yabancılara uygulanan “vicdan testi”nin, başvuru sahiplerinin özel yaşantılarını irdelediği, bunun da Alman

  Anayasası'nın vatandaşlıkla ilgili maddelerinin ihlal edilmesi anlamına geldiği ifade edildi. Önergede ayrıca, Federal Meclis'in bu uygulamaya son verilmesi yönünde karar alması ve federal hükümetin Baden-Württemberg'deki vicdan testinin durdurulmasını sağlaması talep edildi.

  Yeşiller meclis grubu eş başkanları Renate Künast ve Fritz Kuhn imzasıyla verilen önergede, devletin tüm vatandaşlardan ve vatandaş olmak isteyen kişilerden anayasanın özgürlükçü ve demokratik temel değerlerini kabullenmelerini talep edebileceği, ancak vatandaş olmak isteyenlerin şahsi görüşleri ve ahlaki düşüncelerinin bu kapsamda olmadığı belirtildi.

  Bu tür soruların anayasanın liberal ruhuna aykırı olduğuna işaret edilen önergede, “vicdan testi”nin Müslümanları dışladığı için anayasanın bazı maddelerini ihlal ettiği kaydedildi. Alman vatandaşı olmak isteyen yabancıların temel değerlere bağlılığının dışlayıcı bir testle sağlanamayacağı ifade edilen önergede, “Bunun yerine herkesin toplumda yer almasını sağlayacak kapsamlı bir uyum politikasına ihtiyaç var” denildi.

  Önerge yarın Federal Meclis'te görüşülecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı