Gündem Haberleri

  Almanya'da göç tartışması

  Hürriyet Haber
  11.12.2001 - 17:43 | Son Güncelleme:

  Almanya`da Bavyera eyaleti İçişleri Bakanı Günther Beckstein, Norddeutsche Rundfunk (NDR) adlı radyonun televizyon kanalında yayınlanan ``göç`` konulu bir tartışma programında, göç yerine uyum konusuna ağırlık verilmesi gerektiğini belirterek, ``Binlerce işsiz Türk, Yugoslav genci varken, dışardan işçi alınmasına karşıyız`` dedi.

   İstihdam piyasasında yaklaşık 4 milyon işsiz olduğunu ve Avrupa Birliği`nin (AB) genişlemesi çerçevesinde Almanya`ya daha da fazla göçmen geleceğini belirten Beckstein, ``Uyumu bugüne kadar iyi beceremedik, şimdi bu konuya ağırlık vermeliyiz. Yabancılar arasında işsizlik oranı bu kadar fazlayken, göçün belirli kotalar ile sınırlandırılmasına da karşıyız. Göç sınırlandırılmak yerine daha da azaltılmalı`` diye konuştu.

  Vasıflı yabancıların alınmasına karşı olmadıklarını, ancak Yeşil Kart uygulaması kapsamında Almanya`ya getirilen yabancılara bu kartın işyerine bağlı olarak verilmesini istediklerini kaydeden Beckstein, ``Bilgisayar uzmanları getirtmek amacı ile Yeşil Kart verilen yabancı uzmanların sonradan Almanya`da işsiz kalmalarını istemiyoruz. Yeşil Kart sadece işyeri bulan yabancılara verilmeli`` dedi.

  Yabancıların Almanya`ya yaptıkları katkıları inkar etmediğini belirten Beckstein, ``Yabancılar bizden daha aptal da değil, ancak yabancıların çoğu yetersiz eğitim alıyor ve gelecekte iş bulamıyor. Uyum çabalarından dolayı da devlete masrafa mal oluyorlar. Şu ana kadar emekli olan fazla yabancı yok, çalışmaları karşılığında haklı olarak emekli olduklarında devletin de kendilerine daha fazla para ödemesi gerekecek`` şeklinde görüş belirtti.

  Tartışmaya katılan Öger Tours Yönetim Kurulu Başkanı Vural Öger ise, Almanya`nın yabancı düşmanı bir ülke olmadığını, ancak göçün yönlendirilmesi için yeni bir Göç Yasası`na ihtiyacı olduğunu kaydederek, ``Göçün Almanya`ya her zaman faydası olmuştur, ancak göç sosyal sorunları da beraberinde getirdi. Bu konuda Alman politikacıların olduğu kadar göçmenlerin de ihmalleri oldu. 40 yıl boyunca uyum tasarıları eksik kaldı. Ancak Almanya`nın göçe ve bu nedenle Göç Yasası`na ihtiyacı var`` dedi.

  Almanya`nın nüfusunun gittikçe yaşlandığına dikkati çeken Öger, ``Göç dendiğinde her zaman Almanya`ya vasıfsız işçi gelmesi düşünülüyor. Halbuki Almanya`nın vasıflı işçilere ihtiyacı var. 40 yılboyunca çok fazla yabancı geldiği düşünülüyor, halbuki bu yabancılarınbüyük bölümü yeniden ülkelerine döndüler. Sosyal yardım parası olarak 30 milyar mark ödediler. Bu sayı, aldıkları sosyal yardım miktarından daha yüksek. Üstelik Almanya`ya gelen yabancıların çoğu, çalışabilen gençlerden oluşuyor. Devlete yük olmuyorlar`` diye konuştu.

  Federal İçişleri Bakanı Otto Schily tarafından kurulan Göç Komisyonu Başkanı ve Federal Meclis`in eski Başkanı Rita Süssmuth da, Almanya`nın uzun yıllardır bir göç ülkesi olduğunu, özellikle küçük veorta ölçekli şirketler için göçe ihtiyaç duyulduğunu belirterek, ``Göçkonusu politikada yıllardan bu yana çarpıtıldı. Bazı alanlarda darboğazlar var, bunları yerli işgücü ile karşılayamıyoruz. Bu darboğazların aşılmasında göç şart`` dedi.

  Süssmuth, belirli yıllarda Almanya`yı terk eden yabancıların sayısının göç eden yabancıların sayısından daha fazla olduğuna, ülkededoğumdan fazla ölüm olduğuna dikkati çekerek, ``Bu gerçekleri halka anlatmalıyız`` dedi.(a.a)

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı