Gündem Haberleri

  Almanya'da fahişelik yasallaşıyor

  Hürriyet Haber
  29.12.2001 - 14:56 | Son Güncelleme:

  Almanya'da yılbaşında yürürlüğe girecek yasayla birlikte, fahişelik yasallaşıyor. Böylece 400 bin hayat kadını sosyal güvenceye kavuşacak.

  Almanya`da fahişelik, 1 Ocak 2002 tarihinden itibaren yasallaşıyor. Yılbaşında yürürlüğe girecek yeni yasayla birlikte, sokak kadınları da yasal olarak kendilerini sosyal güvence altına alabilecekler.

  Almanya`da yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, ülkede bulunan 400 bin sokak kadınının her gün 1 milyon 200 bin müşterisi oluyor ve bu kadınlar, her yıl toplam 6 milyar 400 milyon euro gelir elde ediyor.

  Fahişelerin yüzde 64`ü bar, kulüp ve genelevlerde, yüzde 12`si ``tele kız`` olarak çalışıyor. Araştırmaya göre, sokaklarda çalışan yüzde 24 oranındaki kadınların 3`te 1`i ise uyuşturucu bağımlısı.

  Stuttgart Vergi Dairesi Başkanı Erwin Küster, bugüne kadar sokak kadınlarının zaten vergi ödemekle yükümlü olduğunu, ancak sosyal güvenceleri olmadığı için çoğunun vergi ödemediğini belirtti.

  Küster, yeni yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte fuhuş sektöründe de kontrolleri artıracaklarını söyledi.

  Leipzig Çalışma Dairesi görevlilerinden Hermann Leistner de, geçen3 yıl içinde en az 1 yıl çalışmış ve sosyal sigorta parası ödemiş sokak kadınlarının da bundan böyle işsizlik parası alabileceğini söyledi.

  Leistner, ``Sokak kadınlarının da gerektiği takdirde işsizlik parası alacağını düşünmek garip`` dedi.
    

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı