Gündem Haberleri

  Almanya ve Hollanda'dan Türkiye'ye AB vetosu

  Hürriyet Planet
  19.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) katılım müzakerelerinde üç yıl aradan sonra yeni fasıl açılmasına Almanya ve Hollanda rezerv koydu.

  Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Türkiye'nin AB'ye katılım müzakerelerinde 26 Haziran'da açılması planlanan Bölgesel Politikalar faslıyla ilgili, üye ülkeler arasındaki teknik düzeydeki toplantıda, 27 ülkeden 25'i AB'nin olumlu yöndeki ortak pozisyonunu onaylarken Almanya ve Hollanda buna yanaşmadı.

  Görüşmelere yakın AB kaynakları, her iki ülkenin "bekle gör" politikası izlediğini ve Türkiye'deki gelişmelere bakarak pozisyon belirleyeceği değerlendirmesini yaptı.

  Bölgesel politikalar faslının açılmaya hazırlanması, bugün büyükelçiler düzeyindeki AB daimi temsilcileri komitesinde (COREPER) görüşülecek.

  MERKEL'İN PARTİSİNDEN SEÇİM PROGRAMINA TÜRKİYE AYARI

  Bu arada Almanya'da Başbakan Angela Merkel'in liderliğini yaptığı Hıristiyan Demokrat Parti (CDU) ve küçük ortağı Hıristiyan Sosyal Birlik Parti (CSU), 22 Eylül için hazırladığı seçim programında Türkiye'nin AB üyeliğine kesin bir dille karşı çıktı.

  Türkiye'nin üyeliğini başından beri desteklemeyen ancak Merkel'in iktidara gelmesinden kısa süre önce başlayan müzakerelerin önünde de bu denli engel oluşturmayan Birliğin (CDU/CSU) Reuters tarafından ele geçirilen seçim programından, "imtiyazlı ortaklık" tabirinin de çıkarıldığı görüldü.

  Toplam 125 sayfalık taslak metinde AB-Türkiye ilişkileri için şu ifadeler kullanıldı: "AB ve Türkiye arasında güçlü bir işbirliği arzusundayız. Aynı zamanda dış konular ve güvenlik hususunda da yakın stratejik işbirliğinden yanayız."

  Ancak metindeki "Türkiye'nin AB'ye katılım için gerekli kriterleri karşılamamasından dolayı tam üyeliğine karşıyız. Bu ülke, büyüklüğü ve ekonomik yapısından ötürü AB'ye fazla yük getirecektir" ifadesi, her iki partinin de Ankara'nın üyelik sürecine olan sert duruşunu yansıttı.

  Türkiye'nin AB ülkeleri arasındaki en büyük ticaret ortağı olan Almanya'da yaklaşık 2.7 milyon Türkiye kökenli yaşıyor. Almanya'da 22 Eylül'deki federal seçimler öncesi hemen hemen tüm büyük partiler, ülkedeki göçmenlerin oylarını kazanmak için vaatte bulunuyor. Ancak CDU, Almanya'daki Türklerin, Türkiye'nin AB üyeliğinden çok işsizlik ve muhafazakar değerler konusuna önem verdiğine inanıyor ve seçim politikasını da bu doğrultuda belirliyor.

  Almanya ve Hollandadan Türkiyeye AB vetosu ‘KORKUNÇ, DEHŞETE DÜŞTÜM’

  SERT MÜDAHALEYİ ELEŞTİRMİŞTİ
  CDU lideri Merkel, önceki gün Alman televizyon kanalı RTL'ye verdiği röportajda, polisin, Türkiye'deki Gezi protestolarına yaptığı sert müdahaleyi eleştirmişti.

  Alman Başbakan, Türkiye'nin gösterilere vermiş olduğu cevabın, AB üyelik sürecindeki bir ülkenin takınması gereken tavırla örtüşüp örtüşmediğine ilişkin bir soruya ise, "Türkiye'de şu an olup bitenler, bizim gösteri ya da konuşma özgürlüğü düşüncemizle bağdaşmıyor" diye yanıt vermişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı