Gündem Haberleri

  Almanya: PKK'ya iltica yok

  Hürriyet Haber
  31.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Almanya, terör örgütü PKK'nın yönetici kadrolarında faaliyet gösterenlere Almanya'nın iç güvenliğini tehlikeye soktukları gerekçesiyle siyasi sığınma hakkı tanımayacak.

  Berlin'de yerleşik Federal İdari Mahkeme, 3 dava örneğinden hareket ederek bu kararı verdi. Federal İdari Mahkeme dünkü oturumunda, ‘‘Kendi ülkesinde terörist yöntemlerle sürdürülen siyasi bir mücadeleyi, Almanya topraklarına taşıyan ve bu mücadeleyi şiddet kullanarak destekleyenlerin iltica hakkından yararlanamayacağını’’ kararlaştırdı.

  Türkiye'deki Danıştay konumunda olan mahkeme, daha önce de çeşitli cezalara çarptırılan yönetici konumundaki 2 PKK'lının sığınma talebini reddederken, sadece gösterilere katılıp, terör örgütüne düzenli olarak bağışta bulunan bir davalıyı ise sempatizan konumunda değerlendirip siyasi sığınma hakkı tanıdı.

  GEREKÇE İÇ GÜVENLİK

  Duruşmaya konu olan PKK'lılardan birisinin, bölge yöneticisi olduğu ve daha önceki suçlarından dolayı toplam 5 yıl hapis cezasına mahkum edildiği, bu cezasını çektikten sonra Almanya'dan sığınma hakkı talep ettiği açıklandı. Mahkeme, bu PKK'lının Almanya'nın iç güvenliği için tehlike arzetmesi nedeniyle, iltica başvurusunun kabul edilmemesine karar verdi. İltica istemi rededilen diğer PKK'lının ise, yerel düzeyde faaliyet gösteren bir komite üyesi olduğu belirlendi.

  Sığınma talebi reddedilen PKK'lıların Türkiye'ye sınırdışı edilip edilmeyeceği henüz kesinlik kazanmadı.

  Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın son raporunda yer alan sayılara göre Almanya'daki üye sayısı 11 bin 500 olan terör örgütü, iki yıl önce açtığı bağış kampanyasında yaklaşık 20 milyon mark topladı.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı