Gündem Haberleri

  Almanya’nın asıl derdi o değilmiş

  Kadir ERCAN / ANKARA
  16.10.2003 - 02:14 | Son Güncelleme:

  Türkiye'ye iki kez resmi ziyarette bulunan Almanya İçişleri Bakanı Otto Schilly'nin asıl amacının Metin Kaplan'ın iadesinden çok, Almanya'da son zamanlarda en önemli mafya babası haline gelen, ‘‘Başkan’’ ve ‘‘El Habibi’’ lakaplarıyla tanınan kişiyi Türkiye'ye göndermek olduğu anlaşıldı. Schilly, Türkiye'ye son gelişinde İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek'le görüştü.

  Almanya'ya 25 yıl önce giren El Habibi'nin, kendisini ‘‘Lübnanlı Mahmud El-Zein’’ olarak tanıttığı belirlendi. Pasaportunu yok ettiği için hangi ülke vatandaşı olduğu anlaşılamayan El Habibi'nin, Almanya'nın başkenti Berlin'deki genelevleri işlettiği, bir çok yeri haraca bağladığı ve büyük bir servet sahibi olduğu anlaşıldı. Alman istihbaratı El Habibi'yi araştırmak üzere özel olarak ‘‘Ident grubu’’nu oluşturdu. Alman İstihbaratı, Lübnan'da yaptığı araştırmada, ‘‘El-Zein’’ soyadının çok saygın bir aileye ait olduğunu, ancak bu kişinin Lübnan'lı olmadığını belirledi. Alman istihbarat görevlileri, El Habibi'nin aslında Türk olduğunu ve nüfus kaydının Güneydoğu illerinden birine ait olduğunu belirledi. Alman istihbarat görevlileri bu amaçla Türkiye'ye gelip Güneydoğu'da araştırma yaptı ve El Habibi'nin nüfus kayıtlarına ulaştı. Schilly, Aksu ile yaptığı görüşmede Metin Kaplan'ın dışında ‘‘El Habibi’’nin de Türk olduğunu, bu nedenle Türkiye'ye iade etmek istediklerini bildirdi.

  İADE EDELİM

  Schilly nüfus kayıtlarını da Aksu'ya vererek, ‘‘Bu kişinin Türk vatandaşı olduğunu tespit ettik. Bu kişiyi de size iade etmek istiyoruz’’ dedi. Belgeleri inceleyen Aksu ise, ‘‘25 yıldır Türkiye'ye girmeyen ve askerliğini yapmayan bir kişinin, vatandaşlığı otomatikman düşer’’ dedi. Aksu, bu kişinin 25 yıldır yaşadığı Almanya'nın vatandaşı olmasının daha mantıklı olacağını vurgulayarak Schilly'nin iade teklifini reddetti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı