Gündem Haberleri

  Almanya, İsrail'in 'Hamas politikası'nı destekliyor

  KUDÜS (A.A)
  13.02.2006 - 14:12 | Son Güncelleme:

  Almanya, İsrail'e, Filistin'de seçim zaferi elde eden radikal Hamas örgütünün “şiddeti bırakması ve İsrail'i tanıması” yönündeki taleplerini destekleme sözü verdi.

  İsrail'in, Filistin'de yeni hükümeti kurması beklenen Hamas'ın ”şiddetten vazgeçmemesi ve İsrail'i tanımaması durumunda uluslararası toplumdan uzak tutulması” talepleri sırasında Rusya'nın Hamas liderlerini Moskova'ya davet etmesi ve Fransa'nın Rus yönetiminin tavrını desteklediğini açıklamasından sonra kaygıları artan İsrail'e Almanya'dan destek geldi.

  İsrail'i ilk kez ziyaret eden Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, İsrail Başbakan vekili Ehud Olmert ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, “İsraillilerin, özellikle Filistin seçimlerinden sonra kendileriyle dayanışma içinde olduğumuzdan emin olmalarını istiyorum. Burada, Hamas ile temaslara ilişkin ilkelerden bahsediyorum” diye konuştu.

  Steinmeier, Almanya'nın Hamas'ı görüşmelerde taraf olarak görmediğini ve İsrail'in, Rusya'nın Hamas liderleriyle görüşme kararından duyduğu kaygıyı anladığını belirterek, “Hamas'ın yönünü değiştireceği konusunda iyimser olmadığını” söyledi.

  “Hamas'ın açıklamalarında yaklaşımlarını değiştirdiğine ilişkin işaret bulunmadığını” ifade eden Steinmeier, “şu an itibariyle Hamas'ın görüşmeler için ciddi taraf haline geldiği bir ortamın gözükmediğini” kaydetti.  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, şiddeti bırakması ve İsrail'i tanıması için baskı yapacağını söylediği Hamas yetkililerini Moskova'ya davet etmişti. Ardından Fransa da Rusya'nın tavrını desteklediğini bildirmişti. Bu gelişmeler üzerine, Hamas'a karşı uluslararası cephenin parçalanacağı konusunda İsrail'in kaygıları artmıştı.

  Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, yarın Filistin lideri Mahmud Abbas ve Dışişleri Bakanı Nasır El Kıdva ile de bir araya gelecek, ancak Hamas'tan hiç kimseyle görüşmeyecek. Ürdün'ü de ziyaret edecek olan Steinmeier, daha sonra Türkiye'ye gelecek.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı