Gündem Haberleri

  Almanya ilk Büyükelçilik açan ülke oldu

  Hürriyet Haber
  09.01.2002 - 17:17 | Son Güncelleme:

  Almanya, Afganistan`da geçici yönetimin kurulmasından sonra bu ülkede diplomatik temsilciliğini büyükelçilik seviyesinde açan ilk ülke oldu.

  Kabil`de eski devlet başkanlığı sarayında yapılan kısa törende, Almanya`nın Kabil Büyükelçisi Rainer Eberle, Afganistan geçici yönetimbaşkanı Hamid Karzai`ye güven mektubunu sundu.

  Almanya`nın Kabil Büyükelçiliği`nden Ursula Meller, bunun, Almanya`nın Afganistan`daki barış sürecine ilişkin taahhütlerinin devam ettiğini gösterdiğini söyledi. Alman Cumhurbaşkanı Johannes Rau tarafından imzalanan güven mektubu, yılbaşında Afganistan`a giden uluslararası öncü birliğinde yer alan Alman subaylar tarafından Kabil`e götürülmüştü.

  Afganistan`daki yeni yönetim, Bonn`da rakip Afgan grupların müzakereleri sonucunda kurulmuştu. Taliban yönetimi Kasım ayında iktidardan devrildikten sonra,  ABD,İngiltere, Fransa gibi birçok ülke Kabil`deki elçiliklerini yeniden açmış, ancak ilk etapta maslahatgüzarlık seviyesinde tutmayı tercih etmişti.

  Türkiye de diğer birçok ülke gibi Afganistan`daki diplomatik temsilciliğini ilk aşamada maslahatgüzarlık seviyesinde tutma kararı alarak, bu göreve halen Trablus Büyükelçisi olan Müfit Özdeş`i atamıştı. Türkiye`nin Kabil Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Büyükelçi Özdeş, atama kararını Afganistan`daki geçici hükümete sunmuştu. Taliban rejimi, yalnızca Pakistan, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından tanınıyordu.

  YÖNETİM, TÜM SİLAHLI GÜÇLERİN KABİL`İ TERK ETMESİNİ İSTEDİ
     
  Afganistan halk güvenlik şefinin ardından İçişleri Bakanlığı da, polis ve güvenlik personeli dışındaki silahlı tüm güçlerin başkent Kabil`i terk ederek, eski üslerine geri dönmelerini istediğini açıkladı.

  Afganistan İçişleri Bakanı Yunus Kanuni, geçici Afgan yönetiminin,dün Bonn`da varılan anlaşmayı yürürlüğe koymaya karar verdiğini belirterek, silah ya da cephaneli hiç kimsenin sokaklarda yürümesine izin verilmeyeceğini söyledi.

  Kanuni, ``Güvenlik güçleri ve polis dışındaki tüm silahlı kişilerekenti terk etmeleri ve eski üslerine dönmeleri emrini verdik. Eğer Penşir`den geldilerse, Penşir`e dönmeliler`` dedi.

  Yunus Kanuni, Kuzey İttifakı komutanlarının da Kabil`de yerleştikleri sivillere ait evleri boşaltmaları gerektiğini söyledi. Afganistan halk güvenlik şefi General Din Muhammed Curhat, daha önce, uluslararası barış gücü askerleri ile Afgan polisinin güvenliği sağlamalarına olanak vermek amacıyla Afgan askeri birliklerinin başkent Kabil`i terk etmek için 3 günleri olduğunu açıklamıştı.  
   
  İNGİLTERE AFGANİSTAN`A GURKA ALAYINDAN ASKER GÖNDERECEK

  İngiltere Afganistan`a, Gurka alayından 120 asker göndereceğini açıkladı.  İngiliz ordusunda 185 yıllık tarihleri olan, dayanıklılık ve cesaretleriyle tanınan seçkin Nepalli askerlerin, aynı bölgeden geldikleri için Afganların güvenini kazanabileceklerine inanılıyor.  Yüksek irtifaya uyum gösterme yetenekleri de bu askerlerin dağlık bölgelerde etkili bir şekilde görev yapmalarını sağlıyor.  

  Savunma Bakanlığı`nın bir sözcüsü, Gurkaların İngiliz paraşüt birliğinde görev yapacaklarını söyledi. Gurkalar, 1878-1880 İkinci Afgan Savaşı`nda da Afganistan`da görev yapmışlardı. Afganistan`ın Bagram havalimanında halen 330 İngiliz askeri bulunuyor. 

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı