GeriGündem Almanya ile 'Gezi' krizi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  219
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya ile 'Gezi' krizi

Almanya ile 'Gezi' krizi
refid:23555903 ilişkili resim dosyası

Almanya’nın Türkiye ile AB müzakerelerinde yeni bir başlık açılmasına izin vermeyeceği yolundaki haberler üzerine AB Bakanı Egemen Bağış’ın Merkel hükümetine yönelik yaptığı açıklamalar Berlin’in tepkisini çekti. Alman "spiegelonline" sitesine göre, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu Alman Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Buna karşılık Türkiye'nin de Ankara'daki Alman diplomatik temsilciliğinden izahat istediği öğrenildi.

Hür Demokrat Partili olan Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle’ye yakın çevreler, toplantının TSİ 14.30’da olacağını duyurdu. Ancak edinilen bilgiye göre görüşme bu saatten daha önce başladı ve TSİ 15.00 sularında sona erdi.

/images/100/0x0/55eabe26f018fbb8f893d711

Alman Dışişleri Bakanı Westerwelle, Ukrayna’da olduğu için Büyükelçi'nin daha alt seviyede kabul edildiği belirtildi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Andreas Peschke, büyükelçinin bakanlığa çağrılmasına gerekçe olarak son günlerde Türk hükümetinden gelen açıklamaları göstererek, son 24 saat içinde yapılan açıklamalardan duyulan rahatsızlığın iletileceğini belirtti. Pesche ayrıca, Türkiye ile AB arasındaki müzakerelerde bazı fasıllardaki blokajın devam ettiğini ancak bu konuda sadece Almanya'nın değil farklı AB üyesi ülkelerin de aynı tutumda olduğunu söyledi.

TÜRKİYE'DEN ANINDA KARŞILIK

Karslıoğlu’nun Almanya Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmasından sonra Türkiye’nin de misilleme olarak Almanya’nın Ankara Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığı’na çağırması bekleniyor.

Ancak Büyükelçi Eberhard Pohl Erzurum’da olduğu için Dışişleri’ne daha alt düzeyde bir diplomatın gitmesi öngörülüyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, Türkiye’de göstericilere uygulanan aşırı şiddet karşısında dehşete düştüğünü söylemişti. Bakan Bağış ise Türkiye ile AB arasında yeni başlık açılmasının tehlikeye girmesi üzerine şu açıklamayı yapmıştı:

"Sayın Merkel de kendi seçimlerine yönelik bir iç siyasi malzemesi arıyorsa, bu malzeme Türkiye olmamalıdır. Daha evvel bu malzemeyi kullanmaya kalkan Sarkozy’nin başına ne geldiğini Sayın Merkel de eğer yakından takip eder, bir kez daha gözden geçirirse, Türkiye ile uğraşanların sonunun pek hayırlı olmadığını kendisi de görür. Benim, kendisine dostça bir tavsiyem var; eminim, Türkiye’de faaliyet gösteren 4 bin Alman firmasının da aynı hassasiyeti vardır, Almanya’da yaşayan ve birçoğu seçmen olan 3.5 milyonluk vatandaş ve soydaş kardeşimizin de aynı konuda hassasiyeti vardır. Türkiye, iç siyasette malzeme yapılacak bir konu değildir."

"SARKOZY İLE BALIK TUTMAK İSTEMİYORSA"

AB Bakanı Bağış, önceki gün yaptığı bir konuşmada ise, "Herhalde daha evvel Türkiye'ye itirazlarıyla bilinen Sarkozy'nin başına neler geldiğini Sayın Merkel unuttu. Sayın Merkel de Sarkozy ile balık tutmak istemiyorsa hesabını kitabını bir kez daha yapmaya, ben kendisini buradan davet ediyorum" demişti.

Bağış, Almanya'da ırkçı cinayetlere ilişkin devam eden dava süreçlerine de dikkati çekerek, "Sayın Merkel, önce iğneyi kendine batırsın. Ondan sonra buyursun gelsin çuvaldızı bizim göğsümüze saplasın" ifadesini kullanmıştı.

"BERLİN, ANKARA'NIN AB YOLUNU KESTİ"

Yorumları Göster
Yorumları Gizle