Gündem Haberleri

  Almanya’dan ürküten piyasa uyarısı

  Financial Times
  21.05.2010 - 16:51 | Son Güncelleme:

  Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble, finans piyasalarının kontrol altında tutulması için etkili düzenlemelerin gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti.

  Schauble, “Piyasaların gerçekten kontrolden çıktığını düşünüyorum. Bu yüzden,  işlevsel bir piyasa mekanizması yaratabilecek güçte, gerçekten etkili düzenlemelere ihtiyacımız var” dedi.   

  Alman bakan aynı zamanda, “Riskler ve ödüller tam olarak dengelenmeden, piyasada işleyişin düzene oturmasını beklemiyorum. Bizim ihtiyacımız olan şey şeffaflık. Modern teknolojinin karmaşıklığını göz önüne aldığımızda, bireylere attıkları adımları değerlendirme şansının verilmesi gerekiyor. Bu yüzden bütün finans araçlarını belirli bir standarda oturtmamız gerekiyor. Piyasadaki bütün oyuncuların şeffaflığa ihtiyacı var” diye konuştu.

  Almanya, euro bölgesindeki borç krizi için finansal spekülasyonları suçlu olarak gösteriyor. Berlin hükümeti, Salı gecesi yatırımcıların herhangi bir yükümlülük almadan kâr edebilecekleri işlemler yapmalarını sağlayan çıplak açığa satışa yasak getirdi.  

  Schaeuble, piyasalardaki finansal işlemler ile ekonomik gerçekler arasında büyük bir kopukluk olduğunu belirtti ve “Bir hisseden en az yüzde 25 oranında kâr etmek gerçek hayatta olabilecek bir şey değil” dedi.    

  Alman maliye bakanı aynı zamanda, Haziran ayında, Kanada’da düzenlenecek G20 zirvesinde finansal işlemlere uygulanacak küresel çaplı bir vergi konusunda uzlaşma ihtimalinin düşük olsa da en azından Avrupa Birliği üyelerinin fikir birliğine varabileceğini belirtti.    

  Schaeuble, “Eğer vergi konusunda onay alırsak, güzel olur. Fikir birliğine varamasak da Avrupa ülkeleri düzeyinde bir vergi yasası çıkarıp çıkaramayacağımıza bakacağız” diye konuştu.  

  BÜTÇE AÇIĞINA DEĞİL BÜYÜMEYE ODAKLANILMALI   

  Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde, Almanya’nın ülke içindeki tüketim talebini artırması yönünde çağrılarına devam ederken, Berlin hükümetinin büyük çaplı ticaret fazlasının diğer euro bölgesi ülkelerinin rekabetçiliğine zarar verdiğini belirtti.

  Schaeuble ise Almanya’nın bütçe açığının büyüklüğünün Avrupa’daki ekonomik büyümeye katkı sağlayamayacağını dile getirdi.

  Alman bakan, “Yapılan şikayetlere saygı duyuyorum. Almanya’nın ekonomik büyüme için daha fazlasını yapmak zorunda olduğunu biliyoruz. Çünkü Avrupa ekonomisinin lokomotifi olarak gösteriliyoruz. Ancak sormamız gereken bir soru var: Ne kadar hızlı büyümemiz gerekiyor? Büyüme büyük bütçe açıklarıyla gerçekleşmez” dedi.
      

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı