Gündem Haberleri

  Almanya’dan mali çöküş uyarısı geldi

  Financial Times
  18.12.2009 - 14:47 | Son Güncelleme:

  Küresel ekonomik krizden Avrupa'daki diğer ülkelere göre nispeten daha az etkilenen Almanya'dan da mali çöküş uyarısı geldi.

  Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble yaptığı son açıklamada küresel ekonomik krizin bitmesiyle ülkenin mali krize doğru sürüklendiğini ve artan bütçe açığının geleneksel araçlara kontrol altına alınamayacağı uyarısında bulundu.

  Alman bakan tarafından kabineye sunulan 2010 yılı taslak bütçesinde açığın 85.8 milyar euro olacağı öngörüldü. Bütçe taslağında görülen açık miktarı daha önce Schäuble'nin selefi tarafından tahmin edilenden daha az olsa da 1996 yılındaki rekor açığın iki katından daha yüksek.

  Financial Times da yer alan bir haber analizde Almanya'nın içinde bulunduğu bu duruma dikkat çekilirken, bu açıkta geçen hükümetin ekonomiyi canlandırmak için aldığı harcamalar için yaptığı 14.5 milyar dolarlık miktarın yer almadığı belirtildi.

  FT, Almanya'nın kamu finansmanın küresel kriz sürecinde Avrupa Birliği'nin diğer üyeleri kadar kötü etkilenmediğine de vurgu yaptı. FT, ülkenin kamu açığının bu sene AB'nin istediği yüzde 3'lük gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYİH) oranının altında kalacağını ancak bu oranın 2010'da yüzde 6 seviyesine çıkma beklentisine de işaret etti.

  Hükümet, daha önceki hükümet tarafından Anayasa'ya konulan mali kurallar nedeniyle 2011 yılından başlayarak 2016 yılına kadar harcamalarında kısıtlamaya gitmek zorunda kalacak. Ancak Berlin, alınan mali kararlar yapısal açığa odaklandığı için her yıl bulması gereken 10 milyar euroyu bulmak için iyileşen ekonomiyle artan gelirlerden katkı sağlayamayacak.

  Alman Maliye Bakanı, bütçe açığıyla baş etmenin büyük çaba gerektirdiğini söylerken, bunun üstesinden gelmek için geleneksel olarak nitelemediği hangi önlemleri alacağı konusunda ise açıklama yapmadı.

  Ancak, Başbakan Angela Merkel'in A takımında yer alan Schäuble, Merkel'in seçimlerden önce verdiği söze paralel olarak katma değer vergisinde bir artışa gidileceği söylentilerini reddetti.

  Maliye bakanı bunun külfetine herkesin katlanacağını da sözlerine ekledi.

  FT, Schäuble'nin uyarısının hükümetin halk tarafından sevimsiz bulunan ve ülkedeki cömert sayılabilecek refah sistemindeki kesintilere hazırlama amacı taşıdığının da altını çizdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı