Gündem Haberleri

  Almanya’da Kanal 7 ve Deniz Feneri’ne kara para baskını

  Serkan AKKOÇ/İSTİHBARAT
  26.04.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Frankfurt Polisi, Deniz Feneri Derneği eW ile Kanal 7 Televizyonu’nun Almanya Temsilciği’ne ’dolandırıcılık ve para aklama şüphesiyle’ baskın yaptı, üç kişiyi gözaltına aldı. Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman, "İddialar tamamen asılsız. Alman polisi işten çıkardığımız bazı şahısların ihbarlarıyla hareket etmiş" dedi.

  ALMANYA’da faaliyet gösteren Deniz Feneri Derneği eW ve Kanal 7 TV Almanya Temsilciği’ne dolandırıcılık ve para aklama şüphesiyle polis baskını yapıldı. Frankfurt polisi, iki kuruluş ile ilgili olarak Rhein-Main bölgesinde toplam 14 yere dolandırıcılık ve para aklama şüphesiyle baskın düzenledi. Baskınlarda Deniz Feneri eW dernek yöneticilerinin ev ve işyerleri ile ilişkide bulunduğu kurumlar arandı. Bazı bilgisayarlar, dosyalar, belgeler, muhasebe kayıtları ve banka dekontları incelenmek üzere Savcılığa götürüldü. Para toplama işinde başrol oynayan biri 44, diğeri 43 yaşında iki dernek yöneticisi de gözaltına alındı. Frankfurt Savcılık Sözcüsü Doris Möller-Scheu, gözaltına alınan iki kişinin sorgusunun sürdüğünü belirterek "Tutuklanma konusunda hakim karar verecek. Sorgu geç saatlere kadar sürebilir. Ayrıca el konulan evrakların incelenmesi de bir kaç gün alabilir" dedi. Polis 4 Türk vatandaşı hakkında uzun süredir soruşturma yapıldığını da açıkladı. Savcılık ayrıca soruşturmanın yarın (bugün) netleşeceğini açıkladı.

  KANAL 7 INT'DEN BİR
  YÖNETİCİ TUTUKLANDI

  Almanya'nın Frankfurt kenti yakınlarındaki bürolarına dün polis tarafından baskın yapılan Kanal 7 INT'in yöneticileri hakkındaki soruşturma sürüyor. Soruşturmayı yürüten sorumlu Başsavcı Doris Möller-Scheu,  yaptığı açıklamada, isim vermemekle birlikte tutuklanan 2 kişiden birinin Kanal 7 INT'in yöneticisi olduğunu belirtti.Tutuklanan 2 kişi dışında, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılan 2 kişi hakkında daha soruşturmanın sürdüğünü ifade eden Möller-Scheu, “tutuklanan kişilerin, bağış olarak toplanan paraları başka amaçlarla kullanmak ve para aklamakla suçlandıklarını” kaydetti.  BAĞIŞLAR AMAÇ DIŞI KULLANILDI:

  Bir buçuk yıldır devam ettiği söylenen soruşturmada iki Türk vatandaşının, yoksul Müslümanlara yardım derneği için toplanan 14 milyon Euro’luk bağışın yaklaşık 8 milyon Euro’luk kısmının amacına aykırı şekilde kullandığı ileri sürülüyor. Frankfurt Savcılığı’ndan yapılan basın açıklamasında Müslümanlara yardım amacıyla 2002 ile 2006 yılları arasında toplanan 14 milyon Euro tutarındaki bağışlar 4 ayrı hesap numarasına aktarıldığı, 14 milyon Euro’nun, en az 8 milyon Euro’sunun aralarında Kanal 7’nin de bulunduğu çeşitli firmalara aktarıldığı ileri sürüldü. Savcılığa göre dört zanlıdan üçü para aktarılan şirketlerde yöneticilik yaptı, biri de nakit para kuryesi olarak çalıştı. Baskınlara 340 polis ile 5 savcı katıldı.

  İDDİALAR ASILSIZ:

  Kanal 7 Televizyonu’nun sahibi Yenidünya İletişim A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanı Zekeriya Karaman, baskının doğru olduğunu ancak savcılık ya da polisten kendilerine herhangi bir suçlama iletilmediğini söyledi. Karaman, "Polis bir şikayet üzerine harekete geçmiş. Bizim daha önce işten çıkardığımız birkaç kişi çeşitli iddialarda ve şikayette bulunmuşlar. Kaçak işçi çalıştırdığımızı iddia etmişler. Bu iddiaların tamamı asılsız. Biz orada Deniz Feneri Derneği’ne sadece ücretsiz program yayını sağlayarak destek oluyoruz. Başka bir organik ilişkimiz kesinlikle yok. Bize gelen bilgilere göre üç çalışanımızı gözaltına almışlar" dedi. Zekeriya Karaman, Kanal 7 olarak Almanya’daki avukatları kanalıyla konuyu takip ettiklerini, ayrıntılı bilgi almaya çalıştıklarını kaydetti.

  AKP, 'Deniz Feneri'ne para
  toplama izni verdi

  Almanya polisinin, Frankfurt'daki Alman-Deniz Feneri bürosuna yaptığı operasyon çok ciddi sayılmalıdır. Hele, Erdoğan'ın son Hannover gezisinde, 'yeşil sermaye' mağdurlarını bir Avrupa Türkleri Dayanışma Derneği altında örgütleyen Muhammet Demirci'nin, Almanya Başbakanı Merkel'e dönük sözlerinden sonra herkesin gözleri önünde Başbakanlık korumaları tarafından dövülmesinden sonra... Yalçın Bayer'in yazısının devamını okumak için tıklanıyızı  TV’de yardım programıyla başladı 100 milyon dolarlık dernek oldu

  DENİZ Feneri, 1996’da Ramazan ayında ’furya halinde başlayan’ yardım programlarından biriyle (Şehir ve Ramazan) Kanal 7 ekranlarında yardım dağıtmaya ve yardım toplamaya başladı. TV sunucusu Uğur Arslan’ın kişiliği ile de özdeşleşen Deniz Feneri 1998’de dernek oldu. Kanal 7 Yönetimi programa gelen yoğun ilgi nedeniyle ve Ramazan sonrası da iyilik hareketinin yürütülmesi düşüncesiyle "Deniz Feneri" isimli yeni bir program başlatarak iyilik hareketini devam ettirdi. Uluslararası bir yardım kuruluşu olma yolunda hızla ilerledi ve Bakanlar Kurulu kararıyla kamuya yararlı dernekler kapsamına da alındı. Ankara ve İzmir’de şubeler kuruldu. Ümraniye’de de Anadolu Lojistik Merkezi binası inşa edildi. 2006’da Deniz Feneri Derneği’nin yıllık 100 milyon dolarlık yardım toplayabilen bir kurum haline geldiği açıklandı. Derneğin yurt dışındaki örgütlenmesi ise ayrı tüzel kişilik olarak gerçekleşti.

  Almanya’daki dernek bizim şubemiz değil

  DENİZ
  Feneri Derneği’nin Genel Sekreteri İbrahim Altan, Almanya’da baskın yapılan Deniz Feneri Derneği’nin kendileriyle hiçbir resmi bağlantısının olmadığını belirterek, "Bizim Türkiye’deki üç şubemiz dışında dünyanın hiçbir yerinde başka şubemiz bulunmamaktadır. Baskının yapıldığı söylenen Almanya’daki Deniz Feneri e.w. tamamen bağımsız ve bizden ayrı bir kuruluştur. Zaman zaman bizim projelerimize verdikleri parasal destek dolayısıyla, bu derneğin varlığından haberdarız. Ancak Gana’da dahi Deniz Feneri adında bir dernek bulunmakta. Hatta onlar bile BM akreditasyonu olan bir dernek olmamız dolayısıyla adımıza değişik yerlerde rastladıklarından ellerindeki projeye ortak olmamız için teklifte bulundular" dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı