Gündem Haberleri

  Almanya da harekata katılıyor

  Hürriyet Haber
  06.11.2001 - 15:31 | Son Güncelleme:

  ABD'nin isteği üzerine Almanya, Afganistan harekatına 3900 asker göndermeye karar verdi. İtalyan hükümeti de harekata asker gönderme kararını yarın parlamentoda görüşecek.

  Almanya Başbakanı Gerhard Schröder,  ABD'nin isteği doğrultusunda, Afganistan'a gönderilmek üzere 3 bin 900 askerin hazır edileceğini açıkladı.

  Schröder, Almanya'nın kara harekatına katılmasının söz konusu olmadığını da vurguladı.     Asker gönderme kararının Federal Meclis tarafından verileceğini söyleyen Schröder, yarın kabinede konu ile ilgili karar alınacağını, Perşembe günü de Federal Meclis'te hükümet açıklaması yapacağını kaydetti.

  ABD, Almanya'dan Fuchs tipi (Tilki) tank, özel komando paraşüt birliği ve Med Evac-Airbus "Hastane uçak" istemişti.

  ABD'nin istekleri arasında bulunan Fuchs tankı, kimyasal ve biolojik zehirleri havada, karada ve denizde hızlı bir şekilde araştırma yeteneğine sahip ve 800 km yakıt almadan aralıksız kullanılabilecek özellikte.

  MedEvac airbus ''Hastane uçak'' da aynı anda 6 asker ameliyatı yapılabilecek konuma sahip. Bu uçak, Köln/Bonn askeri havalimanında harekete hazır durumda bekliyor.

  Havadan Amerikan ve İngiliz kara birliklerini desteklemek amacıyla Özel komando paraşüt birlikleri ABD'nin istediği askerler arasında yeralıyor.

  Almanya'nın Afganistan'a asker gönderebilmesi için önce kabinede görüşmesi ve ardından da Federal Meclis'in onayını alması gerekiyor. 

  İTALYA'DA GÖNDERİYOR

  Almanya'nın ardından İtalya da Afganistan'a asker gönderme hazırlıklarına başladı. İtalyan hükümeti yaklaşık 1,300 asker gönderme çalışmaları yapıyor. Gönderilecek askerlerin zor koşullarda görev yapacak özel birimlerden oluşacak. Başbakan Berlusconi kararı yarın parlamentoya getireceği öğrenildi. İtalya'nın özel kuvvetlerin dışında harekata uçak gemisi de göndereceği öğrenildi.

  İtalya'daki parlamentoya yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre hükümet, kara harekatının Nisan'dan önce başlamayacağı görüşünde. Bu arad hükümetin asker gönderme kararına muhalefetteki Yeşiller Partisi, karşı çıkıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı