Gündem Haberleri

  Almanya: AB lokomotifi Ankara'da

  Hürriyet Haber
  08.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Almanya Dışişleri Bakanlığı Türk-Alman Masası sözcüsü Von Ploetz, Türkiye'yi, Avrupa Birliği'ne (AB) götürecek trenin lokomotifinin Brüksel'de değil, Ankara'da olduğu uyarısında bulundu.

  Ploetz, Türkiye'den giden bir grup gazeteciye iki ülke arasındaki ilişkileri ve AB üyeliği sürecini değerlendirdi. Kültürel olarak bu kadar birbirinden ayrı ve bu kadar yakın olan bir başka topluluk olmadığını belirten Ploetz, ilişkilerin daha iyi gelişebilmesi için Türkiye'de barışçıl bir ortamın sağlanmasının şart olduğunu söyledi. Ploetz, Almanya olarak, Türkiye'nin AB'de, AB kuralları içinde yeralmasını istediğini bildirdi. Ploetz, Türkiye'nin bu aşamayı yapmasında, karşılıklı olarak iki ülkenin de çıkarı bulunduğunu ifade etti.

  Türk halkının, AB ülkelerindeki yaşam sistemine hazırlanması, bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiğini kaydeden Ploetz, bazı yetkilerin, özellikle dış politika açısından Brüksel'e bırakıldığını anımsattı. Almanya olarak kendi ödevlerinin de bulunduğunu vurgulayan Ploetz, ‘‘Burada 2 milyondan fazla Türk var. Çoğu burada kalmak istiyor, bunu biz de istiyoruz. Entegre olmayı, asimile olmak değil, uyum sağlamak olarak görüyoruz. Farklılıklarımızı korumalıyız, bunlar bizim zenginliğimizdir’’ dedi.

  Ploetz, bölgede demokrasisi gelişmekte olan tek ülkenin de Türkiye olduğunu bildirdi. Ploetz, ‘‘AB, sağlıklı bir ilişkiyi Türkiye ile başaramazsa, bölgedeki diğer hiçbir ülke ile bunu başaramaz’’ dedi.

  Türkiye'nin Müslüman bir ülke olmasının AB'ye girişinde engel oluşturduğuna ilişkin görüşler anımsatıldığında Ploetz, ‘‘AB'de 20 milyona yakın Müslüman yaşamakta. Bunun engel teşkil etmesi, saçma bir gerekçe olur. Lüksemburg kararlarını herkes okumalı. Burada bir kapı kapanmadı, bir kapı açılmıştır. Özel sektörünüz çok başarılı ama ekonomide devletiniz çok ağırlıklı. AB'ye götürecek trenin lokomotifi Brüksel'de değil, Ankara'da’’ yorumunu yaptı.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı