Gündem Haberleri

  Almanlardan ATM isyanı

  CSM
  30.05.2010 - 14:24 | Son Güncelleme:

  Alman halkı, 20 yıl önce Berlin Duvarı’nın yıkıldığı dönemde mali durumu kötü olan vatandaşlarına yardım etmek amacıyla “birlik vergisi”ni getiren ülkelerinin, Avrupa’nın para çekme makinesi olmasını istemiyor.

  Bir süper market çalışanı olan Margareta Mela, Yunanistan’ı kurtarma paketine en fazla katkı sağlayan ülke olan Almanya’nın bu durumundan çok şikayetçi ve sıkıntısını “Neden biz Almanlar daha fazla para vermek zorundayız” diyerek anlatıyor.

   

  Mela aynı zamanda, “Yunanistan iflas etti ve bu bizim sorunumuz değil” diyor.         

   

  Avrupa, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana gördüğü en kötü ekonomik krizle boğuşurken, Almanya’da birçok insan Mela ile aynı görüşleri paylaşıyor. Yapılan anketler, Almanların büyük bir çoğunluğunun savurgan olduğunu düşündükleri ülkeler için, özellikle de Yunanistan için ceplerinden tek bir kuruş bile çıkarmak istemiyor.

   

  Almanya’nın en kalabalık şehri olan Kuzey Ren Westfalya’daki seçmenler bu sıkıntılarını dile getirmek için, bu ay başında gerçekleşen yerel seçimlerde, Başbakan Merkel’in partisine büyük bir darbe indirdi ve partinin üst parlamentodaki egemenliğini kaybetmesine neden oldu.

   

  Merkel de ilk olarak Yunanistan’a sağlanan 110 milyar euroluk yardıma karşı çıkmıştı. Ancak borç krizinin yayılma riski göstermeye başlamasıyla birlikte, pakete yaklaşık 8.5 milyar euro yardımda bulunmayı kabul etmek zorunda kaldı.

   

  İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI ETKİSİ

   

  Almanya’nın AB’nin diğer üyelerinin bankası olmama isteği aslında ülkenin geçmişteki ve şu anda değiştirmeye çalıştığı tutumuyla örtüşüyor.

   

  Almanlar hiçbir zaman 1920’lerde görülen ve Nazizm’in yükselmesine neden olan yüksek enflasyon sorunu akıllarından çıkarmadı. Aslında İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ülkelerin temel önceliklerinden biri parasal istikrarı sağlamak oldu.

   

  Avustralya merkezli araştırma şirketi Sydney Bağımsız Araştırmalar Merkezi üyelerinden Oliver Marc Hartwich, “Almanlar mali istikrara en fazla önem veren ülkelerin başında geliyor” dedi.                                                                                                                                                                                                                            

  AB’ye katılma konusunda ise Almanlar en istekli ülkelerden biriydi. Avrupa’nın bütünleşmesi adına en fazla para onların cebinden çıktı.

   

  Hartwich daha geniş bir Avrupa kimliğine sahip olmak, “Almanların utanç verici ve felaketlerle dolu olan geçmişlerini geride bırakmalarını sağladı” diyor.

   

  TUTUMU SERTLEŞİYOR

   

  Öte yandan Yunanistan’daki borç krizi nedeniyle dolar karşısında değer kaybeden euro, enflasyon korkusunu yeniden gündeme getirdi ve bu korku artık ne istediğini tam olarak söylemekten çekinmeyen Almanya’nın mali sorumluluk çağrılarıyla örtüştü. Berlin hükümeti artık AB’ye daha kuşkulu gözlerle bakmaya başladı.

   

  Almanya’daki birçok kişi ülkenin Yunanistan’a yardım etmekten başka çaresi olmadığını bilse de bazıları Berlin hükümetinin vereceği en doğru kararın AB’den çıkmak olduğunu söylüyor.

   

  Berlin için bir diğer seçenek de daha zengin komşularıyla yeni birlik kurmak olabilir. Kerber, Hollanda ve Avusturya'nın da şu anda Almanya ile aynı durumda olduğunu söylüyor ve “Bu ülkeler de para birliğinin para transferinden başka bir şeyin yapılmadığı bir birliğe dönüşmesini istemiyor” diyor.  

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı