Gündem Haberleri

  Alman yetkili ‘mahcuben’ emekli

  Murat TOSUN/BERLİN
  03.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Almanya’da iç istihbarattan sorumlu Federal Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Heinz Fromm dün emekliliğini istedi. 31 Temmuz’da görevinden ayrılacak olan Fromm’un kurumu, 8 Türk’ün Neo-Nazilerce öldürülmesiyle ilgili dosyayı imha ettiği geçen hafta ortaya çıkınca hedef haline gelmişti.

  Almanya’da sekiz Türk ve bir Yunan sivil ile bir Alman polis memurunu öldüren aşırı sağcı Nasyonalsosyalist Yeraltı Örgütü’nün (NSU) işlediği cinayetleri aydınlatmak üzere Federal Meclis bünyesinde kurulan araştırma komisyonunun geçen haftaki toplantısı öncesinde, NSU ile ilgili dosyanın Federal Anayasayı Koruma Dairesi (BfV) tarafından imha edildiği ortaya çıkmıştı. Savcılığın dosyayı istediği gün gerçeğin ortaya çıkmasıyla eleştiri oklarına hedef olan kurumun başkanı Heinz Fromm soruşturma kapsamında yapılan hataları kabul ederek emekliliğini talep etti. Almanya İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich,  dün yaptığı açıklamada, Fromm’un talebinin kabul edildiğini, 31 Temmuz’dan itibaren görevden ayrılacağını duyurdu.

  Alman bakan, “Fromm’un kendisi de çalışanlarının hatalarından dolayı şaşkın ve stresliydi. Benim gibi o da iç istihbat kurumumuzun güven kaybetmesinden derin bir endişe duyuyor” dedi. 5 Temmuz’da meclis araştırma komisyonu önünde ifade verecek Fromm’un 12 yıldır oturduğu koltuğunu yeni sahibinin kim olacağı henüz belli değil.

  İtalyanlar da uyarmış

  Bu arada Alman güvenlik birimlerinin, cinayetlerde aşırı sağ olasılığını ciddiye almadığı yönünde yeni bir iddia daha gündeme geldi. Frankfurter Rundschau gazetesi, İtalyan istihbarat teşkilatı AISI’nin 2003 yılı mart ayında Neo-Nazi terör örgütü yapılanması konusunda Anayasayı Koruma Dairesi’ne bilgi verdiğini, fakat kurumun bu istihbaratı takip etmediğini bildirdi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı