Gündem Haberleri

  Alman ve Fransız liderler Ortadoğu'yu görüştü

  BERLİN (A.A)
  01.08.2006 - 13:12 | Son Güncelleme:

  Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Ortadoğu'daki gelişmelerle ilgili, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile bir telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.

  Federal Basın Dairesinden yapılan açıklamada, Merkel ve Chirac'ın, her iki tarafta da masum insanların hayatını kaybetmelerinden duydukları üzüntüyü ve bir an önce ateşkes sağlanması gerektiğini dile getirdikleri belirtildi.
  BM Güvenlik Konseyinin bunun için gerekli olan şartları yerine getirmesi gereğine dikkat çeken liderler, İsrail ile Lübnan arasında siyasi bir anlaşma hazırlanması ve 1559 sayılı BM kararının hayata geçirilmesi gerektiğini kaydettiler.
  Söz konusu karar, tüm yabancı güçlerin Lübnan'dan çekilmesini ve bu ülkedeki milislerin silahsızlandırılmalarını öngörüyor.

  Öte yandan, Alman Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı Guido Westerwelle, Berliner Zeitung gazetesine yaptığı açıklamada, Başbakan Merkel'in Orta Doğu'ya Alman askeri gönderilmemesi konusunda kesin tavır alması gerektiğini söyledi. Westerwelle, bölgeye Alman askeri gönderilmemesinin Federal Almanya Cumhuriyeti'nin kurulmasından bu yana uygulanan bir karar olduğunu ve bu durumun bozulmaması gerektiğini kaydetti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı