Gündem Haberleri

  Alman vakıflarından AK Partili belediyelerin de kredi aldığı iddiası

  Hürriyet Haber
  05.10.2011 - 12:51 | Son Güncelleme:

  Başbakan Erdoğan, BDP'li ve CHP'li belediyelerin Alman vakıflarından aldığı parayı PKK'ya aktardığını iddia etmişti. Konuyla ilgili ilginç bir iddia daha ortaya atıldı. İddiaya göre, Alman Kalkınma Bankası KfW'nin destek verdiği belediyeler arasında Bursa Tramvayı, Galata Köprüsü gibi projelere imza atan AK Parti'li belediyeler de var.

  CNN Türk'ün haberine göre, KfW yetkilileri, Türkiye'nin tamamı için 10 milyar Euro'luk, sadece Belediyeler için bile 1 Milyar Euro'luk bir kredi portföyü hazırladı.

   

  KfW'nin kredi ve hibe verdiği projeler ağırlıklı olarak temiz enerji, içme suyu ve katı atık projelerine yoğunlaşıyor. Öyle ki banka, önemli bir çevreci enerji projesinde Türkiye'de bir ihaleye girdiğini sitesinden "Önemli haberler" bölümünde de duyurdu.

   

  KfW'nin hali hazırda işbirliği yaptığı projeler arasında Bursa Tramvayı, Galata Köprüsü gibi önemli AK Partili Belediyelerin projelerinin de olduğu öne sürüldü. KfW'nin ayrıca Kayseri, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Malatya, Denizli ile de kredi anlaşması yaptığı ve projelerini tamamladığı iddia edildi. İddiaya göre, bu portföyün büyüklüğü 700 milyon Euro civarında.

   

  KfW'nin halen devam ettirdiği projeler arasında Samsun, Van, Batman ve Siirt Belediyelerinin katı atık ve içme suyu projelerinin bulunduğu da iddia edildi. Banka yakın zamanda Muş, Diyarbakır, Trabzon, Antalya ve İzmir belediyeleri ile de kredi anlaşması imzalama noktasında. Bu portföylerin her biri de 150 Milyon Euro büyüklüğünde.

   

  KfW Güneydoğu Anadolu'da bir Güneş Enerjisi santralı için çalışma aşamasında olduğunu ve 100 Milyon Euro'luk bir kredi dilimi ayırdığını da açıkladı.

   

  CHP'Lİ BELEDİYELER YARDIM ALMAMIŞ

   

  Cumhuriyet gazetesi yazarı Utku Çakıröz de bugünkü köşe yazısında aynı konuya yer verdi. KfW yetkililerinin yaptığı açıklamalarda CHP'li belediyelerin yardım aldığına dair bir açıklama olmadığını kaydeden Çakıröz, açıklamasını şöyle sürdürdü:

   

  ''(...) ASLAN PAYI GÖKÇEK'E

   

  KfW finansmanından aslan payı AKP'li belediyelere gitmiş gözüküyor. 1994'ten beri Melih Gökçek'in (Önce RP, şimdi de AKP) Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu Ankara'ya 1995 ve 1996 yıllarında su temini, atık su arıtma ve biyogaz projelerinin finansmanı için 353.6 milyon Avro kredi sağlamışlar. KfW'nin tüm belediyelere ayırdığı finansmanın üçte biri Ankara'ya verilmiş durumda.

   

  1987'den bu yana KfW tarafından proje finansmanı sağlanan belediyelerin partilere göre listesi şöyle:

   

  ANAP 3

  SHP 1

  DYP 2

  MHP 3

  RP 3

  DSP 1

  HADEP 3

  AKP 3

  DTP 1

  bağımsız 1''

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı