Gündem Haberleri

  Alman uzmanlar Yunan yardımına karşı dava açtı

  EkoNet
  08.05.2010 - 16:09 | Son Güncelleme:

  Almanya'da beş ekonomi ve hukuk uzmanı, Federal Meclisin aldığı Yunanistan'a yardım kararının durdurulması için Karlsruhe kentindeki Anayasa Mahkemesine başvuruda bulundu.

  Hukukçu KarlAlbrecht Schachtschneider'in liderliğindeki ekonomi uzmanları Joachim Starbatty, Wilhelm Nölling, Wilhelm Hankel ve Thyssen şirketinin eski başkanı Dieter Spethmann, Yunanistan'a yardım kararının AB hukukuna aykırı olduğunu öne sürerek, söz konusu kararın ayrıca Anayasa ile güvence altına alınmış olan demokratik katılım ve mal varlığı hakkını da ihlal ettiğini savundu.

   

  Dava açan grup, Anayasa Mahkemesi kararı çıkana kadar yardımın yapılmasının engellenmesini talep ediyor.

   

  Uzmanların oluşturduğu grup diğer taraftan mahkemeden Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) Yunanistan'ın tahvillerinin teminat olarak gösterilmesi için aradığı şartları esnetmesinin, Avrupa Birliği kanunlarıyla uyumlu olup olmadığı konusunda karar vermesini istiyor.

   

  Yunanistan'ın içinde bulunduğu durumdan dolayı sorumluluğun kendisinde olması gerektiğini savunan uzmanlar, kurtarma paketinin yasal olmayan faiz teşviki içerdiğini ve Maastricht Kriterlerinin öngördüğü parasal istikrarı tehdit ettiğini ileri sürüyor.

   

  Söz konusu beş  kişiden dördü daha önce 1998 yılında euronun, Almanya'da uygulamaya konulmasına da itiraz etmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı