Gündem Haberleri

  Alman Sansür Kurulu: Kurtlar Vadisi-Irak’a yasak yok

  İhsan DÖRTKARDEŞ, (DHA)
  28.02.2006 - 16:41 | Son Güncelleme:

  Alman Sansür Kurulu, sınırları içinde büyük tartışmaya neden olan ve birçok sinemada 16 yaşından büyükler için kapalı gişe oynayan ’Kurtlar Vadisi-Irak’ filminde Yahudi karşıtı herhangi bir unsura rastlanmadığını, filme yönelik bir yasaklamanın da söz konusu olamayacağı açıkladı.

  Almanya’da 2 hafta önce 120 sinema salonunda birden gösterime giren Kurtlar Vadisi-Irak filmi, geçen sürede ülkenin gündemin en önemli konularından biri oldu. Medyada, sanat dünyasında, politikacılar ve sosyologlar arasında tartışma yaratan filmin yasaklanması istenmişti.

  Bavyera Eyalet Başbakanı Stoiber, Kurtlar Vadisi - Irak filminin Müslümanlar arasında Batı’ya duyulan nefret ve güvensizliği artırarak Almanya’da yaşayan Türklerin entegrasyonunu engellediğini öne sürdü. Stoiber’in yasak talebine, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Uyum Bakanı’nın yanı sıra Yahudi Cemaati Merkezi de katıldı.

  ’SİNEMASKOP BOYUTLARDA KÜLTÜRLER SAVAŞI’

  Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Elmar Brok da Türk yetkililerinden olaya müdahale etmesini istedi. Almanya’nın en ciddi gazeteleri sayılan Frankfurter Allgemeine Zeitung ’Kurtlar Vadisi-Irak’ta film yöntemleri kullanılarak nefrete çağrı yapıldığını savunurken, haftalık Die Zeit gazetesi, "Sinemaskop boyutlarda kültürler savaşı" yorumunu yaptı.

  Birçok sinemada kapalı gişe oynayan filmi şimdiye kadar Almanya’da yaklaşık 400 bin kişi izledi. Savcılık girişimi veya mahkeme kararı bulunmamasına rağmen, Almanya’nın en büyük sinema işletmecisi Cinemaxx, Kurtlar Vadisi Irak’ın gösterimini geçen perşembe günü durdurma kararı aldı ve gösterimden kaldırdı. Amerikan karşıtlığı yaptığı, antisemitist ve milliyetçi bir film olduğu iddia edilen Kurtlar Vadisi - Irak diğer bir yandan canlı bombaların ve rehin alma eylemlerinin İslam dininde yeri olmadığı söylemiyle de dikkat çekiyor. Yeşiller Partisi Avrupa Parlamentosu Milletvekili Cem Özdemir ise filmin özellikle Yahudilere bakışını eleştiriyor.

  ’HOŞGÖRÜ ÇAĞRISI YAPANLAR ŞİMDİ YASAK TALEP EDİYOR’

  Türkiye Araştırmalar Merkezi Genel Direktörü Faruk Şen ise filmin abartıldığını belirtirken, iddia edildiği kadar kötü olmadığını söyledi. Almanya’da karikatür krizine paralel basında ve sanatta ifade özgürlüğü tartışmalarına başka bir boyut kazandıran Kurtlar Vadisi-Irak yarattığı karakterler, diyalogları ve en nihayetinde vermek istediği mesajla daha uzun bir süre tartışılacağa benziyor.

  Filmi izleyenler, geçmişte Rambo gibi kanlı ve yer yer Müslümanları aşağılayan filmlere karşı kimsenin sesini yükseltmediğini belirterek, çifte standart uygulandığını söylüyor ve karikatür krizinde hoşgörü çağrısı yapanların şimdi yasak talep etmesini eleştiriyor.

  ’İLK KAN’ VE ’RAMBO’ İÇİN YAŞ SINIRLAMASI YOKTU

  Alman film endüstrisinde anti-semitik propaganda yapılmasını engellemek amacıyla 1949 yılında kurulan Alman Sansür Kurulu (FSK), değerlendirmeye alınan Kurtlar Vadisi-Irak filminde Yahudi karşıtı herhangi bir unsura rastlanmadığını bildirdi.

  Daha önce ’İlk Kan’ ve ’Rambo’ filmlerine yaş sınırlaması getirmeyen FSK, ’Kurtlar Vadisi-Irak’ filmine şiddet içeren sahnelerden ötürü 18 yaş sınırı koymak istemiş ancak filmin dağıtımcısının itirazı üzerine yaş sınırı 16 olarak belirlenmişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı