Gündem Haberleri

  Alman istihbarat servisinde yakılmadık dosya kalmamış

  AA
  13.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Almanya'da aşırı sağ “Nasyonalsosyalist Yeraltı” (NSU) adlı terör hücresi ilgili olarak Federal Anayasayı Koruma Dairesi'nde (BfV) ikinci bir dosya imha olayı daha olduğu bildirildi.

  Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD'de yayınlanan “Monitor” adlı programın haberine göre, BfV'de sadece 11 Kasım 2011'de değil, daha sonraki günlerde de dosyaların imha edildiği ifade edildi.

  Haberde, bunun BfV;nin Almanya İçişleri Bakanlığı'na gönderdiği bir yazı ile ortaya çıktığı belirtildi. BfV tarafından yapılan açıklamada ise 7 dosyanın iki ayrı zamanda imha edildiği kaydedildi.

  Bir BfV çalışanının, 11 Kasım 2011'den bir kaç gün sonra tesadüfen bir klasör daha bulduğunu ve bunu müdürüne gösterdiğini, müdürünün de dosyaya göz attıktan sonra bunu hemen yok etmesini istediğini söylediği ifade edildi.

  Dosyaların ima edilmesiyle ilgili olarak BfV;deki bir çok çalışanının bilgisi olduğu belirtilen haberde, yetkili bölüm müdürünün sadece 2B bölümündeki çalışanları değil, grup müdürlerine de dosyaların imha edileceği yönünde elektronik posta gönderdiği kaydedildi.

  Haziran ayı sonunda dosyaların imha edildiğinin ortaya çıkmasından sonra görevinden 31 Temmuz 2012 itibariyle emekliye ayrılmasını talep eden BfV Başkanı Fromm, 8 Kasım 2011'de 8'i Türk 10 kişiyi öldürmekle sorumlu tutulan NSU terör hücresi ile ilgili tüm bilgileri araştırma talimatını vermişti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı