Gündem Haberleri

  Alman hükümeti açıklama istedi

  Hürriyet Haber
  23.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Alman Dışişleri Bakanlığı, Nevruz kutlamalarına katılmak üzere Türkiye'ye giden ve izinsiz gösteriler sırasında gözaltına alınan İnsan Hakları Derneği'nin 6 temsilcisinin durumu için Bonn Büyükelçimiz Tugay Uluçevik'ten açıklama istedi.

  Federal Dışişleri Bakanı Joschka Fischer'in isteği üzerine Uluçevik'le görüşen Dışişleri Bakanlığı Sekreteri Wolfgang Ischinger, Mardin'nin Nusaybin İlçesi'ndeki bir otelde Thüringen Eyalet Demokratik Sosyalist Partisi (PDS) milletvekillerinden Steffen Dittes ile birlikte gözaltına alındıkları iddia edilen heyetin durumu konusunda bilgi alındığı ve Alman Elçiliği’nin yakından incelediği bildirdi. Ischinger, Büyükelçi Uluçevik'in problemin çözümü için kendisinden söz aldığını söyledi.

  Bonn yakınlarındaki Troisdorf şehrinde Nevruz - Delege Bürosu, heyetin seçim öncesi Kürtlerin sosyo-ekonomik durumlarını incelediği için gözaltına alındıklarını iddia etti.

  İnsan Hakları Derneği yetkililerinin gözaltında bulunmadıklarını vurgulayan Mardin Valisi Fikret Güven ise güvenlik önlemleri yüzünden heyetin bölgeden dışarı çıkarıldığını açıkladı.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı