GeriGündem Alman gazetesi Bild Yunanistan'a savaş açtı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  118
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alman gazetesi Bild Yunanistan'a savaş açtı

Alman gazetesi Bild Yunanistan'a savaş açtı
refid:14547660 ilişkili resim dosyası

Almanya'nın ekonomik krizdeki Yunanistan'a mali yardımda bulunmaması için kampanya başlatan Alman Bild gazetesi, muhabirini Atina'ya göndererek krizi yerinde inceletti. Bild'e göre Yunanistan'da kriz falan yok, halk kafelerde oturmuş güneşleniyor.

Ekonomik krizle boğuşan Yunanistan'ın sadece 2010 yılı için 30 milyar euroya ihtiyacı var. Yunanistan'ın krizi diğer AB ülkelerine yayma ve euroya değer kaybettirme endişesiyle, başta Almanya olmak üzere diğer Avrupa Birliği üyesi ülkeler, Yunanistan'a mali yardımda bulunmak için harekete geçti.

ALMANYA 18 MİLYAR EURO VERECEK

Almanya'nın tek başına 2012 yılına kadar Yunanistan'a 18 milyar euro yardım yapacağı iddia ediliyor. Almanya'nın ekonomik yardımda bulunmasını istemeyen Alman Bild gazetesi, Yunanistan'a adeta savaş açtı.

Özellikle internet sitesinde Yunanistan'la ilgili yaptığı haberlerde "Meteliksiz Yunanlılar" başlığını kullanan Bild gazetesi son olarak bir muhabirini Yunanistan'ın başkenti Atina'ya göndererek krizi yerinde inceletti.

Bild muhabiri Paul Ronzheimer imzasıyla yapılan haberlerde özetle, krizin Yunanistan'a uğramadığı, sokaktaki insanların asla tasarruf yoluna gitmediği, emeklilerin Almanlara göre çok daha rahat bir hayat sürdükleri sonucuna vardı.

"GÜLE GÜLE EURO"

Paul Ronzheimer'in bugün Bild gazetesinin internet sitesinde yer alan Yunanistan izlenimleri haberinde, bu ülkenin bir an önce Euro bölgesinden çıkartılarak eski para birimleri drahmiyi kullanmaları gerektiği belirtiliyor.

Bild muhabiri, Yunanistan'ın euroyu bırakarak drahmiye dönme gerekçesini ise Yunan halkının eski para birimlerine karşı özlem duyduğu tezine dayandırıyor.

Muhabir Ronzheimer şunları yazdı:

"Ekonomistler ve politikacılar Yunanistan'ın Euro bölgesinden çıkarılmasını talep ediyor. Bild gazetesi, drahmiyi alarak Atina sokaklarına çıktı. Drahmiyi gören halk bu paraya büyük bir özlem duyduğunu tepkileriyle gösterdi. 1831'den 2001 yılına kadar kullandıkları bu parayı madem bu kadar özlüyorlar, verelim gitsin.

"Elimde 100 ve 1000 drahmi banknotlarıyla Atina'nın en işlek caddesi Omonia Meydanı'na gittim. Yunanlılar kafe ve barlarda oturmuş, güneşin tadını çıkarıyorlar. 25 yaşındaki Theodorus Delifysekus elimdeki drahmi banknotları görünce: Al bu euroları, karşılığında bana drahmi ver. Böylelikle ekonomik durumumuz daha iyiye doğru gider."

DRAHMİYE DÖNME EYLEMİ

"Maliye Bakanlığı'nın hemen önünde yüzlerce kişi toplanmış gösteri yapıyor. Attıkları slogan ise çok ilginç: Bize paramızı geri verin! Ben de göstericilerin arasına karışıyorum.

Yaşlı bir kadın elimdeki drahmileri görünce sanki üzerime atlayacakmış gibi yapıyor ve şunu söylüyor: Merkez Bankamızda hepimize yetecek kadar drahmi var mı? Ben 'hayır' anlamında başımı sallayınca, yeniden eylemcilere karışıyor ve hükümeti protesto etmeye devam ediyor.

"Eri Brasianaki ve Elena Koukia adlı iki genç kız da elimdeki drahmi banknotlarını görünce sevinçten gözleri parlıyor: Bize göre  hava hoş, istedikleri gibi drahmiye dönebilirler. Ayrıca drahmi, euroya göre göze daha hoş görünüyor.

Bild gazetesi muhabiri Paul Ronzheimer, bütün bu argümanlardan sonra Yunanlılar adına karar veriyor ve onların drahmi para birimine yeniden geri dönmelerine izin verilmesini istiyor. Ronzheimer yazısını şu temeniyle bitiriyor: Bu aynı zamanda bizim euro için de en doğru karar.

100 EURO BANKNOTLARI HAVADA UÇUŞUYOR

Paul Rozheimer dünkü yazısında da Yunanlı emeklilerle konuşmuş ve yılda 12 değil 14 maaş aldıklarını iddia etmişti.

İnsanların eğlenmek için bar ve kafeleri doldurduğunu belirten, Ronzheimer barlarda 100 euroluk banknotların havada uçuştuğunu yazmıştı. 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle