Gündem Haberleri

  Alman ekonomisi için seferberlik çağrısı

  Ahmet KÜLAHÇI/BERLİN
  16.03.2005 - 01:54 | Son Güncelleme:

  Almanya Cumhurbaşkanı Köhler, ekonomideki olumsuz gelişmeler üzerine hükümet ve muhalefeti vatansever sorumluluğa çağırdı.

  İşsiz sayısının 5.2 milyonu aşması ve ekonomik durgunluk üzerine hükümet ve muhalefetten ‘vatansever sorumluluk’ üstlenmesini isteyen Alman Cumhurbaşkanı Horst Köhler, II. Dünya Savaşı’ndan sonraki refah, istikrar ve itibar getiren başarı reçetesinin yine kullanılmasını istedi.

  ALMANYA Cumhurbaşkanı Horst Köhler, işsizlik ile mücadele de başarılı olabilmek için hükümet partileri ile muhalefetin işbirliği yaparak ‘vatanperver sorumluluk’ üstlenmelerini istedi. İşsizliğin 5 milyon 200 bini aşmasından sonra yarın yapılacak hükümet-muhalefet zirvesi öncesi konuşan Köhler, ‘Ülkemize güvenelim. Reformların gerçekleşmesi için el ele verelim’ çağrısında da bulundu.

  ÇÖKME TEHLİKESİ VAR:

  Köhler, Alman İşverenler Birliği’nde (BDA) düzenlenen toplantıda ‘Ekonomi ve Toplum’ başlığı altında yaptığı konuşmasında, II. Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya Federal Cumhuriyeti’ne refah, istikrar ve itibar getiren başarı reçetesinin uzun süredir ihmal edildiğine dikkat çekti. Köhler, ekonomik alanda ve iş piyasasıyla ilgili bazen iyi niyetle yapılmış düzenlemelerin bile frenleyici bir rol oynayıp işsiz sayısının artmasına yol açtığına da dikkat çekti. Köhler, bu konuda şöyle konuştu: ‘On yıllardır Federal Hükümet ile Eyalet Hükümetleri, Brüksel’de (Avrupa Birliği) sürekli yeni düzenlemeleri hayata geçirdiler. Ekonomi ve sosyal kurum ile kuruluşlar da katkıda bulundular. Toplu sözleşme görüşmelerinde üçüncü kişilerin sırtından uzlaşma sağlandı. Yurttaşlar kendilerine refah vaadinde bulunulmasını ve armağanları hep kabullendi. Bu nedenle ülkede işsiz sayısı sistematik şekilde arttı. Üretim maliyetinin artması engellenmedi ve sosyal sistem çökme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.’

  POLİTİK TAKTİĞE YER YOK:

  Cumhurbaşkanı Köhler, Schröder’in ‘Gündem 2010’ adı altında ilan ettiği reformları ‘doğru yönde atılmış bir adım’ olarak nitelerken, ‘Ama insanlarımıza bununla yetinilmemesi gerektiğini söylemeliyiz. Bizim mali-ekonomi politikasıyla bağdaşır modern bir sosyal devlete ihtiyacımız var. Çalışana da devlete hakkını veren adil bir vergi sistemine ihtiyacımız var’ dedi. Bu hedefe ulaşmak için bir yasama döneminin ötesinde zamana gereksinim duyulduğunu belirtirken, seçim takvimleri nedeniyle reform yolunda zigzag çizilmemesi uyarısında da bulundu. Cumhurbaşkanı Köhler, hükümet partileriyle muhalefetin işsizlikle mücadelede işbirliği yapması girişimlerinin memnuniyet verici olduğunu dile getirirken, ‘Ben bu görüşmelerde ekonominin ve toplumun etraflı bir şekilde yenilenmesinin ana noktalarının ele alınmasını arzu ediyorum. Hükümet ve muhalefet vatanperver sorumluluk üstlenmeli’ dedi.

  VERGİ REFORMU KAÇINILMAZ:

  Ekonomik alanda büyümenin ve yeni istihdam yaratılmasının gerçekleşmesi için köklü vergi reformunun kaçınılmaz olduğunu da dile getiren Köhler, şunları söyledi: ‘Alman vergi sistemi karmakarışık, kimse anlamıyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun 104 ülkeyi içeren sıralamasında Almanya son sırada. Bu alanda rekabet edebilecek durumda değiliz. Vergi sistemimiz yatırımcıları korkutuyor. Bu alanda gereken düzenlemeler zaman kaybetmeden hayata geçirilmeli.’

  Volkswagen gibi başarılı olmak için elele verelim

  KÖHLER
  , küreselleşmeden kimsenin bahsetmediği zamanlarda Volkswagen işletmelerinin ürettiği ‘kaplumbağa’ olarak nitelenen VW Kaefer’in dünya genelinde alıcı bulduğunu hatırlatarak, aynı başarılara ulaşılması için politikacıların yanı sıra işverenlerin, sendikaların, sosyal kurum ve kuruluşlar ile halkın el ele vermesinin kaçınılmaz olduğunu dile getirdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı