Gündem Haberleri

  Alman Dışişleri Bakanı'ndan Gül'e: Birşeyler yapalım

  ANKA
  10.02.2006 - 14:01 | Son Güncelleme:

  Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeir, Çarşamba günü Dışişleri Bakanı Gül’ü telefonla arayarak Türkiye’yi ziyaret etmek istediğini belirtirken, karikatür krizi konusunda ortak bir girişim yapmayı önerdi.

  Karikatürler krizi sürerken Almanya, Türkiye ile ortak bir girişim önerdi. Önerinin, Alman Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier’in Çarşamba günü Dışişleri Bakanı Gül ile yaptığı telefon görüşmesi sırasında dile getirildiği öğrenildi. Ortak açıklamanın, Steinmeier’in 14 Şubat’ta Türkiye’ye yapacağı ziyaret öncesi yapılacağı belirtiliyor.

  Hz. Muhammed karikatürlerin yayınlanması ile patlak veren kriz, çoğu Türk, çok sayıda Müslüman’ın yaşadığı Almanya’da da kaygı yarattı. Bunun üzerine Alman Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, 8 Şubat Çarşamba günü Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ü telefonla aradı.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ile birlikte açık mektubunun yayınlamasının ardından gelen telefon görüşmesi sırasında Steinmeier, Türkiye’yi ziyaret etme arzusu ile birlikte karikatür krizi konusunda "Birlikte bir şeyler yapalım" önerisini de getirdi.

  ZİYARET 14 ŞUBAT’TA

  Bunun üzerine Steinmeier’in Ürdün’e yapacağı ziyaretin dönüşünde Ankara’ya uğraması kararlaştırıldı. Böylece, Steinmeier, 14 Şubat’ta Ankara’ya gelerek Dışişleri Bakanı Gül ile bir görüşme yapacak. Görüşmenin ardından da iki bakan birlikte akşam yemeği yiyecek.

  ORTAK AÇIKLAMA

  Ankara ziyaretinden önce Steinmeier, Gül ile ortak bir açıklama yapacak. Açıklama ile verilecek ana mesajların Gül’ün dün Avusturya Dışişleri Bakanı ve AB Dönem Başkanı Ursula Plassnik ile yaptığı ortak açıklamadaki mesajlar doğrultusunda olacağı öğrenildi.
  Gül ve Steinmeier’in yapacağı ortak açıklamada ifade özgürlüğünün "temel bir hak" olduğunu belirtilirken şiddet eylemlerinin hiç bir şekilde kabul edilmeyeceği vurgulanması bekleniyor.
  Bu arada, Steinmeier’in Gül’ü telefonla araması, ziyaret ve ortak girişim önermesinin Ankara’yı memnun ettiği belirtiliyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı