Gündem Haberleri

  Alman denizaltı batığı Karasu'ya umut oldu

  Zafer TOKUŞ/KARASU(Sakarya), (DHA)
  28.12.2009 - 11:54 | Son Güncelleme:

  İLK kez 2008 yılında İngiliz Sunday Telegraph Gazetesi’nin haberiyle gündeme gelen, Hitler'in Rus gemilerine saldırmak üzere Tuna Nehri aracılığıyla Karadeniz’e indirdiği savaşın bitmesiyle Karadeniz'de Karasu açıklarında batırılan 3 denizaltıdan biri olan U-20 denizaltısının turizme kazandırılması için proje geliştiriyor.

  DENİZALTININ FOTOĞRAFLARI

  Hafta sonu Karasu'ya gelen Karadeniz Ereğli Derin Deniz Dalış Merkezi dalgıçları, 32 evler mevkiinde 23 metre derinde tespit edilen U-20 denizaltısının bulundugu bölgeye dalış yaptı. Denizin 23 metre altında görüntülenen denizaltının Karadeniz’de kaldığı 65 yıl içerisinde tahrip olduğu görüldü. Denizaltının Fotoğraf ve görüntülerini çeken Dalgıç Volkan Demircioğlu, 2'nci Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle batırılan Alman denizaltısı U-20'nin yerinin yeni tespit edildiğini belirterek, “Daha önce bu batık bilinmiyordu. Bir yıl kadar önce keşfedildi. Ancak suyun bulanık olması nedeniyle güçlükle inceleme yaptık. İlerleyen günlerde tekrar dalarak batıkla ilgili belgesel çekimler yapacağız” dedi

  Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu da, ilçenin bir dalış merkezi olması için proje geliştireceklerini söyleyerek, “Hitler'in denizaltısının ilçemizde bulunması nedeniyle çok sayıda meraklı buraya geliyor. Bunu da değerlendirmek istiyoruz” diye konuştu.

  HİTLER’İN DENİZALTILARI
  İkinci Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında söz konusu denizaltılar, Naziler tarafından Kuzey Denizi’nde İngiliz gemilerine karşı kullanılıyordu. Almanya’nın ilk deniz zaferi, savaşın daha ilk günü Shetland Adaları açığında bir ingiliz gemisini batıran U-23 ile gelmişti. Bu denizaltı, Nazilerin en ünlü deniz subaylarından Otto Kretschmer’in komutasındaydı. Almanya, 1941 yılında Rusya işgaline başlayınca, Hitler de Karadeniz’deki Sovyet gemilerini hedef almaya karar verdi.

  PARÇALAR HALİNDE NAKLEDİLDİ
  Türkiye savaşta tarafsız olduğu için Nazi denizaltılarının Boğaz’ı kullanması söz konusu değildi. Bunun üzerine denizaltılar, Almanya’nın kuzeyindeki liman şehri Kiel’de parçalara ayrıldı. Kanal yoluyla Elbe Nehri’ne indirilen denizaltılar, bu nehrin kaynağı olan güneydeki Dresden’e getirildi. Burada parçalar halinde kamyonlara yüklenip karayoluyla Ingolstadt şehrine götürülüp Tuna Nehri’ne indirildi ve Romanya’nın Köstence şehrine ulaştırıldı. Köstence’de yeniden monte edilen ve Karadeniz’e açılan 6 denizaltı, iki yıl boyunca onlarca Sovyet gemisi batırdı. Bu arada filonun üç denizaltısı da Ruslar tarafından batırıldı.

  ROMANYA TARAF DEĞİŞTİRİNCE
  Ancak Romanya, 1944 Ağustosu’nda taraf değiştirip Almanya’ya savaş ilan edince, gemiler Karadeniz’de tam olarak mahsur kaldı. Almanlar, bunların açık denizde batırılması emrini verdi. Bu gemilerden biri olan U20 gemisi Sakaryanın Karasu ilçesi açıklarında mürettebat tarafından batırıldı. 4.5 metre eninde 43 metre uzunluğundaki U20 adlı denizaltının batığı, sahilden 2.5 kilometre açıkta kule derinliği 18 metre ve dip derinliği 23 metrede bulunuyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı