Gündem Haberleri

  Alman Cumhurbaşkanı gazeteci tehdit etmiş

  Hürriyet Haber
  03.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bir işadamı arkadaşının eşinden ucuz kredi almakla suçlanınca özür dileyen Almanya Cumhurbaşkanı Wulff’un, şimdi de ülkesinin en ünlü gazetecilerinden Kai Diekmann’ı telefonla tehdit ettiği öne sürülüyor. İddiaya göre Wulff, haberi yayımlamaması için Bild gazetesine baskı yaparken “Savaş başlar. Rubikon’u geçeriz” dedi.

  AŞAĞI Saksonya Eyaleti Başbakanı olduğu dönemde, işadamı arkadaşı Egon Geerkens’in eşi Edith Geerkens’ten düşük faizle aldığı 500 bin euroluk ev kredisini o dönemde eyalet meclisinden gizli tuttuğu ortaya çıkınca özür dilemek zorunda kalan Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, şimdi de basını tehdit etmekle suçlanıyor.

  “Süddeutsche Zeitung” ve “Frankfurter Allgemeine Zeitung” adlı gazetelerde yer alan haberlere göre Wullf, 12 Aralık’taki Kuveyt gezisi sırasında, kredi haberini ilk yayımlayan Bild Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Kai Diekmann’ı haber çıkmadan bir gün önce aradı. O sırada New York’ta bulunduğu için ulaşamadığı Diekmann’ın telesekreterine not bırakan Wulff, haberin yayımlanması halinde Bild Gazetesi’nin yayıncısı olan Axel-Springer Yayınevi ile tüm ilişkileri kopartacağı tehdidini savurdu. İddiaya göre Wulff, “Bu inanılmaz haber yayınlanırsa eşim ve benim için Rubikon’u geçmiş oluruz. O muhabiri dava ederim. Bild savaşmak istiyorsa bu savaşın nasıl yapılacağını Almanya’ya dönünce sizinle görüşmek isterim” dedi.

  Arayıp özür diledi

  Almanya’da iddianın manşetlere çıkması üzerine bir açıklama yapan Bild Gazetesi, “Haberin yayınlanmasından iki gün sonra Cumhurbaşkanı yeniden Bild’in Genel Yayın Yönetmeni’yle telefon yoluyla irtibata geçerek cep telefonuna bıraktığı mesajdaki ses tonu ve içeriğinden dolayı özür diledi. Yayın kurulunda yapılan geniş kapsamlı bir tartışmadan sonra bu gelişme hakkında haber yapılmamasına karar verildi. Ancak bu durum, özel krediyle ilgili açık kalan soruların aydınlığa kavuşturulması yolundaki girişimlerimizi etkilemedi” dedi.

  İstifa etsin

  Cumhurbaşkanlığı basın bürosundan dün yapılan açıklamada ise Wulff için basın özgürlüğünün büyük bir değer olduğu, kendine ait ev için aldığı kredi ve yaptığı tatiller konusunda şeffaflığı koruyarak açıklamalar yaptığı ve basın tarafından gelen yüzlerce talebe cevap verdiği bildirildi. Hükümetin küçük ortağı Hür Demokrat Parti’den (FDP) Federal Meclis milletvekili Erwin Lotter, Wulff’a istifa çağrısı yaptı.

  Rubikon nedir

  “Rubikon’u geçmek” Batı dillerinde dönüşü olmayan bir yola girmek anlamına geliyor. Bu deyimin kökeni, General Jül Sezar’ın kendisine diktatörlük yolunu açan iç savaşı başlatırken M.Ö. 49 yılında aştığı nehrin ismine dayanıyor. Sezar, İtalya’nın kuzeyindeki Rubikon Nehri’ni geçerken “Zarlar atıldı” demiş ve Roma’ya yürüyüp kenti ele geçirmişti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı