GeriGündem Alman Büyükelçi ile kritik görüşme sona erdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  103
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alman Büyükelçi ile kritik görüşme sona erdi

Alman Büyükelçi ile kritik görüşme sona erdi
refid:23562962 ilişkili resim dosyası

ALMANYA’nın Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu’nu Dışişleri Bakanlığı’na davet etmesinden sonra dün de Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl, Dışişleri Bakanlığı’na gitti. AB Bakanı Egemen Bağış’ın, Almanya Başbakanı Angela Merkel’e yönelik söylemlerinden dolayı Almanya Dışişleri Bakanlığı önceki gün Türk Büyükelçi Karslıoğlu’nu çağırmıştı. Türkiye de buna misilleme olarak Pohl’ü Dışişleri’ne çağırmış, ancak Pohl Erzurum’da olduğu için bakanlığa gidememişti.

Pohl önceki gün geceyarısı Ankara’ya dönünce, Dışişleri Bakanlığı Alman Büyükelçi’ye dün saat 15.00’de randevu verdi. 1 saat 10 dakika süren görüşme sonrasında büyükelçi ve Sinirlioğlu herhangi bir açıklama yapmadı. Edinilen bilgiye göre Sinirlioğlu, Pohl’e şu mesajları iletti:

ANKARA DA “ÜSLUP” DEDİ
“Dünyanın birçok yerinde Türkiye’deki gibi eylemlere karşı polis benzer yöntemle karşılık veriyor. Ancak nedense Türkiye’deki olaylar abartılı şekilde yansıtılıyor. Yapılan açıklamalarda kullanılan üslup rahatsızlık verici. Polisin önlemlerinden kaygıyla bahsedilebilir. Ancak ‘Dehşete düştüm, korkunç görüntüler var’ (Merkel’in RTL televizyonuna açıklaması kastediliyor) gibi bir değerlendirme, her şeyden önce Türkiye’deki demokrasiye haksızlık. Türkiye’de demokrasinin tartışılmasını kabul edemeyiz.

BİR AY ÖNCE FARKLIYDINIZ
Avrupa’da da aynı eylemler ve bu eylemlere müdahaleler oluyor. O zaman açıklama yapmayıp Türkiye sözkonusu olduğunda açıklama yapılması çiftte standarttır. Gezi olaylarını bahane edip, üç yıl aradan sonra Türkiye ile yeni bir müzakere başlığı açılmasının engellenmek istenmesi de son derece yanlış bir tutum. Bu anlayış, daha bir ay önce iki ülke dışişleri bakanlarının Berlin’deki ortak açıklamalarında dile getirdikleri ‘Türkiye-AB sürecini artık hızlandırma zamanı gelmiştir’ değerlendirmesine karşı bir tutum. Türkiye’nin AB yolunu engellemek kimseye fayda getirmez. Türkiye ile ilişkiler seçim propagandası odaklı olmamalı. Bu nedenle pazartesi günü yapılacak oturumda Almanya’nın Türkiye-AB sürecinde yeni bir sayfa açmasını umut ediyoruz.”

İKİ BAKAN DOHA’DA GÖRÜŞTÜ
Büyükelçi Pohl’ün Dışişleri Bakanlığı’na gelmesinden yaklaşık 4 saat önce, iki ülke dışişleri bakanları Ahmet Davutoğlu ile Guido Westerwelle, Suriye toplantısı için bulundukları Katar’ın başkenti Doha’da başbaşa bir görüşme yaptı. Diplomatik kaynaklar, iki bakanın da tansiyonu düşürmek için çaba gösterdiklerini belirttiler. Toplantının ardından kısa açıklama yapan iki bakan, gayet samimi bir hava içinde iki dost ve müttefik ülke olarak her konuyu görüştüklerini söylemekle yetindi. İki bakan daha sonra Suriye’nin Dostları Çekirdek Grup toplantısına geçti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle