Gündem Haberleri

  Alman Başbakan Yardımcısı SPD'li

  BERLİN (A.A)
  13.10.2005 - 14:30 | Son Güncelleme:

  Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Franz Müntefering'in yeni kurulacak Birlik Partileri (CDU/CSU) ve SPD koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcılığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevlerini üstleneceği bildirildi.

  Brandenburg Eyaleti Başbakanı Matthias Platzeck, SPD Genel Başkanı Franz Müntefering'in Başbakan Yardımcılığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevlerini yürüteceğini belirterek, Müntefering tarafından SPD Başkanlık Divanı'na bugün sunulduğu belirtilen SPD'li bakanların listesini de doğruladı.
    
  Müntefering tarafından öğleden sonra resmen açıklanacak ve Platzeck tarafından doğrulanan listede, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti eski Başbakanı Peer Steinbrück'ün Maliye Bakanlığı, Başbakanlık Dairesi Başkanı Frank-Walter Steinmeier'in Dışişleri Bakanlığı ve Leipzig Büyükşehir Belediye Başkanı Wolfgang Tiefensee'nin de Ulaştırma Bakanlığına getirildiği bildirildi. 
    
  Aşağı Saksonya Eyaleti eski Başbakanı Sigmar Gabriel'in Çevre Bakanlığı görevine getirilirken, Sağlık Bakanı Ulla Schmidt, Adalet Bakanı Brigitte Zypries ve Gelişme Bakanı Heidemarie Wieczorek-Zeul'un eski görevlerinde kalacağı bildirildi.
    
  Öte yandan Alman Haber Ajansı DPA'nın verdiği bir habere göre, Savunma Bakanı Peter Struck'un Franz Müntefering'in yerine SPD Federal Meclis Grup Başkanlığı görevini üstleneceği açıklandı.
   
  Birlik partilerinde ise (CDU/CSU) sadece Angela Merkel'in Başbakan ve Edmund Stoiber'in Ekonomi Bakanı olacağı kesinlik kazandı. Birlik partilerinin kabinede, kendisine ait bakanlıklara hangi isimleri getireceği henüz açıklanmadı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı