Gündem Haberleri

  Allianoi sorusu Bakan Eroğlu'nu kızdırdı

  Mutlu YUCA- Koray YILMAZDEMİR / BOLU, (DHA)
  21.02.2011 - 12:08 | Son Güncelleme:

  Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Allianoi diye bir yer olmadığını, Roma döneminde hamamlar olduğunu ve buranın Paşa Kaplıcası olarak kullanıldığını belirterek, "Bulan biziz, kurtaran biziz, para desteği veren biziz. Tarihi eserleri korumak için ne istiyorlarsa yapalım. Ondan sonra hedef tahtası oluyoruz. Böyle şey olmaz" dedi.

  Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Bolu Belediyesi’nin üniversite öğrenicilerine vereceği dizüstü bilgisayarların dağıtım töreni için Bolu’ya geldi. TEM yolu Paşaköy gişelerinde partililer tarafından karşılanan Bakan Eroğlu, Bolu Valiliği’ni ziyaret etti. Bolu Valisi İbrahim Özçimen tarafından karşılanan Eroğlu, polis mangasını selamladıktan sonra makama geçti.

  'KILIÇDAROĞLU BUNU HEP YAPIYOR'

  Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Eroğlu, bir gazetecinin "Kılıçdaroğlu Van Gölü’ne, Van denizi dedi. Nasıl yorumluyorsunuz?" sorusunu şöyle yanıtladı:

  "Kılıçdaroğlu zaten Büyükşehir Belediye başkanı adayı olduğu zaman da, yerleştiği Kağıthane’ye Kağıttepe demişti. Sonuçta bunları normal karşılıyorum. Anormal bir durum değil. Tabi bu tür şeyler oluyor maalesef. Yürüyen merdivene tersten binmeye çalışması gibi, geçmişte SSK’da genel müdür iken orayı iflas ettirmesi kayıtlarda var. Dolayısıyla millet CHP’ye iktidar teslim edemez. Bunun farkındayız. Zaten anketlerde onu gösteriyor. AK Parti inşallah hizmetlerine devam edecek."

  ALLIOANI SORUSUNA KIZDI

  İzmir’in Bergama İlçesi’ndeki Allianoi antik kentinin sular altında kalmasının hatırlatılması üzerine Bakan Eroğlu, şöyle konuştu:
  "Zaten sular altındaydı. Biz arkeolojik kazılar yaptık, parasını verdik. Kazıları yaptırdık. Yaklaşık 8 milyon TL DSİ’nin desteği oldu, eserler kurtarılsın diye. Peri kızı alındı, Bergama Müzesi’ne gönderildi. Kültür ve Tabiat Varlıkları, bilim adamlarının tavsiyeleri doğrultusunda ne yapılması gerekiyorsa onu yaptık. Şunu anlayamıyorum; Bulan biziz, kurtaran biziz, para desteği veren biziz. Tarihi eserleri korumak için ne istiyorlarsa yapalım. Ondan sonra hedef tahtası oluyoruz. Böyle şey olmaz."

  'O TARİHTE BETON VAR MIYDI?'

  Tarihte Allianoi diye bir yer olmadığını savunan Eroğlu, orasının ’Paşa Kaplıcası’ olarak bilindiğini belirterek şöyle konuştu:
  "Geçmişte Roma döneminde birtakım hamamlar varmış. Sonra tahrip olmuş. Daha sonra Paşa Kaplıcası olarak kullanılmış. Yerine gidip gördüm. Orada bir tane sütun vardı. Daha sonra Afyon mermeriyle kaplanmış, merdivenleri betonarme. O tarihte beton var mıydı? Polemik mevzusu olmasın. Benimle alakası yok. Bunu tamamen bu işi bilen insanlar ne diyorsa yaptık. Nerede bir tarihi eser varsa orayı kurtarmak, arkeolojik kazılara destek vermek için elimden gelen her şeyi gösteriyorum. Bazılarının tarihi tahrip ediyormuş gibi göstermelerini anlamıyorum. Tarihi koruyan, tarihi eserleri koruyan, çevreyi koruyan hükümet biziz. Tüm tarihi eserleri ihya ettik. Hepsi çöküyordu. Sadece Türkiye’de değil. Çökmekte olan tarihi eserlerin tamamını ihya etmek için seferberlik yaptık. Bulgaristan’da, Yunanistan’da, Bosna Hersek’te, Moğolistan’da oradaki abideleri kim kurtardı. Bizim hükümet tarihi eserlere en saygılı hükümettir."


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı