Gündem Haberleri

  Allah kurtarsın

  Hürriyet Haber
  27.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  4 aylık hapis cezasını çekmek üzere Pınarhisar Cezaevi'ne giden İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Recep Tayyip Erdoğan binlerce kişi tarafından uğurlandı. Erdoğan, Fatih Camii'nde cuma namazı kıldı, kalabalık, ceza aldığı şiirin mısralarıyla sloganlar attı.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih Camii'nde cuma namazını kıldıktan sonra, Pınarhisar Cezaevi'ne, hapse girmesine yol açan şiirdeki, ‘‘Camiler kışlamız, minareler süngümüz’’ mısralarını sloganlaştıran binlerce kişi tarafından uğurlandı.

  Üsküdar Emniyet Mahallesi'ndeki evinden sabah erken saatlerde çıkan Erdoğan, önce komşularıyla vedalaştı. Erdoğan, evinin önünde yaptığı konuşmada, veda etmediğini, bundan sonra da hizmetlerine devam edeceklerini belirtti.

  Erdoğan daha sonra, alkışlar ve sloganlar arasında korumalarıya birlikte otomobiline binerek, önce Eyüp Sultan Camii'ne gitti ve burada dua etti. 5 yıl önce Eyüp Sultan Camii'nde kıldığı cuma namazından sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine başlayan Erdoğan, buradan Fatih Camii'ne gitti.

  Namaz sonrası caminin avlusunu dolduranlar Erdoğan'ın posterleri ve bazı pankartlarla onun lehine sloganlar attılar.

  GÜRTUNA YALNIZ BIRAKMADI

  Erdoğan, öğle namazının ardından, kalabalığın arasından güçlükle musalla taşına doğru yürüdü ve önceki gün beyin kanamasından ölen Belediyespor Kulübü Yönetim Kurulu üyesi ve çocukluk arkadaşı Tevfik Aydeniz'ın cenaze namazını kıldı.

  Cami avlusu ve yolları dolduran binlerce FP sempatizanı arasında, ezilme tehlikesi yaşayan Erdoğan, namazdan sonra, kendisi için özel hazırlanan çift katlı otobüse bindi.

  Bu sırada izdiham ve karışıklıktan ezilme teklikesi geçirenler oldu. Erdoğan, çift katlı otobüsün üst ön bölümünde eşi Emine Erdoğan ile birlikte oturdu.

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, eşi Reyhan Gürtüna ve bazı ilçe belediye başkanları da eşleriyle birlikte Pınarhisar'a yolculuğunda Erdoğan'ı yalnız bırakmadılar.

  TRAFİK UZUN SÜRE AKSADI

  Bu arada, trafik de uzun süre kesildi.

  Çevik Kuvvet ile robokoplar da kurt köpekleri ve zırhlı araçlarla güvenlik önlemi aldılar.

  Camiye giriş ve çıkışlarda üst aramaları yapıldı. Erdoğan ile birlikte cenaze namazı kılanlar arasında FP Genel Başkan Yardımcıları Ali Çoşkun, Abdülkadir Aksu, bazı milletvekilleri, DYP İstanbul Milletvekili adayı Celal Adan, DYP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Yalçın Özer, bazı ilçe belediye başkanları yer aldı.

  Cezaevinde 120 gün yatacak

  İstanbul Büyükşehir Belediye eski Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Siirt'te yaptığı konuşma sırasında okuduğu, ''Minareler süngümüz - Kıbbeler miğferimiz - Camiler kışlamız - Müminler askerimiz'' sözlerinin yer aldığı şiir nedeniyle Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından, Türk Ceza Kanunu'nun, ‘‘Halkı sınıf, din, ırk, mezhep veya bölge farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek' fiilini düzenleyen, 312'nci madde uyarınca 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Erdoğan, Yargıtay'ın cezasını onamasının ardından da cezaevine girişini, 500 milyon lira teminat yatırarak, 2 seferde toplam 119 gün erteletmişti. Erdoğan, cezasını çekmek üzere yatacağı Kırklareli'nin Pınarhisar İlçesi Cezaevi'ni de kendisi seçmişti. Erdoğan, infaz yasasına göre 120 gün cezaevinde kalacak.

  Böyle gitti

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Tayyip Erdoğan, 120 gün kalacağı Kırklareli Pınarhisar Cezaevi'ne, İstanbul'dan binlerce kişi tarafından uğurlandı. Kendisi için özel olarak hazırlanan çift katlı otobüsün üst katında eşi Emine Erdoğan ile oturan Tayyip Erdoğan, kendisini uğurlayanlara el salladı. Erdoğan'ı uzun bir araç konvoyu da izledi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı