Gündem Haberleri

  Allah kimseyi düşürmesin

  Emek Kaplangil/İSTANBUL
  20.05.2010 - 11:16 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) kriz nedeniyle zor bir dönemden geçtiğine dikkat çekerek, bir merkez bankasının alması gereken en son kararları almak zorunda kaldığını söyledi.

  Bu yıl “Hedef 2023” temasıyla 9’uncusu düzenlenen Forum İstanbul toplantısının açılış konuşmasında Babacan, “2001’de bizim yaptığımız gibi ECB, para basmaya ve tahvil satın almaya başladı. Bu, bir merkez bankasının başvuracağı son çare. Hatta çaresizliğin bir göstergesi. (ECB Başkanı Jean-Claude) Trichet, bir yılda 10 yıl yaşlandı. Allah kimseyi bu duruma düşürmesin” dedi.  

   

  Avrupa’nın krizin içinden geçtiği bu dönemde para politikaların tek başına yeterli olmayacağını da söyleyen Babacan, kuvvetli mali politikalar ve yapısal reformların gerekliliğine de dikkat çekti.  

   

  Babacan, Avrupa’da yaşanan bu durumun yeniden ortaya çıkmaması için yaptırım politikalarının acil olarak yeniden düzenlenmesi gerektiğine de vurgulayarak, Maastricht kriterlerinin ihlali durumunda yaptırım tarafında yetersiz kalındığını söyledi. 

   

  Babacan, “Son yaşananlar büyüme oranları üzerinde de baskı oluşturuyor. Avrupa’nın potansiyel büyüme oranı, kriz öncesine göre çok farklı olacak” diye konuştu. 

   

  Yunanistan’da yaşanan ekonomik krizle Türkiye’nin yakından ilgilendiğini anlatan Başbakan Yardımcısı, “Yunanistan’daki sorun burada kalmayacak, bölgeye yayılacak, euroyu vuracak. Bu da bizim ihracatçımızı etkileyecek. Bunun bilincinde olmamız ve ona göre hareket etmemiz gerekiyor” dedi. 

   

  Babacan’ın konuşmasının Yunanistan’daki krizde Türkiye’nin takındığı tavırla ilgili bölümü, salonda bulunan katılımcılar tarafından alkışlandı.

   

  Babacan ayrıca, Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmasını hedeflediklerini ve bunun artık “bir hayal olmadığını” da sözlerine ekledi.        

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı