Gündem Haberleri

  Allah’ına kurban İzmir

  Elif DEMİRCİ-Turaç TOP Utku BOLULU/DHA
  29.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Gündoğdu Meydanı’nda halka seslendi.

  KILIÇDAROĞLU İZMİR'DE KONUŞTU - FOTO GALERİ

  Kılıçdaroğlu on binlerce kişinin doldurduğu meydandaki konuşmasına, “Merhaba İzmir nasılsınız? Keyfiniz yerinde mi? Birşey söyleyeceğim Recep Bey kızacak. Kızsın mı? Allah’ına kurban İzmir” diyerek başladı. Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

  “İzmir insanların özgürce sokağa çıkıp özgürce nefes aldığı bir kenttir. İzmir bu nedenle AKP tarafından hazmedilemiyor. Nasıl olur da İzmir’i baskı altına alırız. İzmirli’nin sesini çıkarmayız. Nasıl olur da İzmirli’ye nefes aldırmayız diye çalışıyorlar. Buna izin verecek misiniz? Hayır. Baskıya şiddete izin verecek misiniz? İzmir ilk kurşunun atıldığı kent, milli mücadelenin başladığı Hasan Tahsinler’in kenti. Elbette ki İzmir’i sindiremiyorlar. Ben 13 Haziran’da sizin yetkinizle onlara sindireceğim.

  Kullanılan bir Başbakan

  Bu güzel ülkede sanki askeri yönetim varmış gibi ülkeyi o hale getirdiler. Olağanüstü hal varmış gibi sabahın köründe polis evlerimizi basıyor, bir yiğit insanımız arkadaşlarımız geldiler. Mustafa Balbay, ne yaptı? Yazı yazdı. Yazı yazanın suç olduğu basılmamış kitabın toplatıldığı bir yerdeyiz. Eskiden yasaktı, biz serbest bıraktık. Sen daha yazılmamış kitabı imha eden bir ülkenin Başbakanısın. Bu ayıp iktidara aittir.

  Dış politika uzmanı kesilmiş. Biz şunu bunu yaptık? Ne yaptın sen? ‘Rasmussen’e oy vermeyeceğim’ dedin oy verdin. Sonra horozlanıyorsun. Danışmanı, ‘ABD’de bu adamı deliğe süpürmeyin kullanın’ dedi. Kullanılan bir Başbakan var şu anda kullanılıyor.
  Üniversite gençleri, size sesleniyorum. Üniversite yönetimlerinde söz ve karar sahibi olacaksınız. Bilimsel özerkliği, mali ve yönetsel özerkliği olacak. Harçlar kaldırılacak öğrenciler üniversiteyi ücretsiz olacak.

  Sigortaları yine atacak

  Harçlar kalkacak Recep Bey’in sigortaları yine atacak. Atsın mı? Attıracağım sigortasını zaten. Parayı nereden bulacaksın? Yandaşa gelince yedi göbeğinde hortumcuya para var, vatandaşa gelince yok.

  Bunun bir de mağdur edebiyatı var. ‘Biz kefenimizi giydik’ diyor. Ne kefeni Allah aşkına. Kim sana kefen giydirecek? Kim sana kefen giydirecekse karşısında Kemal kardeşini bulacak. Biz, bizim gibi düşünmeyen insanlara da özgürlük tanıyacağız. Herkes özgür olacak dilediği gibi düşünecek.”

  Yağmur bile etkilemedi

  Mİtingİ denizden izleyen balıkçı tekneleri, CHP bayrakları ve pankartlarla alandaki coşkuya eşlik ettiler. CHP bayrağı taşıyan bir helikopter de meydan üzerinde tur attı. Kordon’da miting alanını gören apartmanlara Türk bayrakları asıldı. Kılıçdaroğlu, miting boyunca üzerinde ‘Kemal Atatürk’ yazılı kırmızı atkı taktı. Miting sonunda Ödemişli bir kadının armağanı poşuyu atkının üzerine taktı. Miting sonuna kadar da yağış devam etti. Yağışa rağmen mitingde 240 bin hedefine ulaşıldığı belirtildi. Milletvekili adaylarının isimleri anons edilirken en çok alkışı Mustafa Balbay aldı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı