Gündem Haberleri

  Allah’ım... Cennetinin kapılarını babama aç

  Nurten ERK-Nilgün KARATAŞ
  13.04.2004 - 01:51 | Son Güncelleme:

  Merhum Sakıp Sabancı’nın büyük kızı Dilek Sabancı, cenaze töreni boyunca babasının Türk bayrağına sarılı naaşına gözyaşlarıyla sarılıp ağladı. Sık sık başını gökyüzüne kaldıran Dilek Sabancı, ‘Allah’ım cennetinin kapılarını babama aç’ diye dua etti. Sakıp Sabancı’nın ağabeyi İhsan Sabancı’nın kızı Güler Sabancı da, yıllardır yanından ayrılmadığı amcasını kaybetmenin acısını yaşıyordu.

  Koç ve Özal da Fatih’ten kalktı

  FATİH
  Sultan Mehmet’in türbesinin de yer aldığı Fatih Camii’nin avlusu, bugüne kadar bir çok ünlü kişinin cenaze törenine de tanıklık etti. Fatih Camii’nde cenaze namazı kılınanlar şunlar: 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, işadamı Vehbi Koç, Nakşibendi tarikatı lideri Mahmut Esad Coşan, gazeteciler İslam Çupi ve Ahmet Kabaklı.

  Namazı Diyanet Başkanı kıldırdı

  SAKIP Sabancı’nın cenaze namazını Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu kıldırdı. Törende konuşan Bardakoğlu, ‘Temenni ve dua ediyorum ki merhum Sakıp Sabancı bey de toplumun her dert ve sorunuyla alakalı alanlarında yaptığı güzel ve hayır işlerinin karşılığını yüce rabbimizden alacaktır. Mekanı cennet olsun’ dedi.

  Veda ettiler

  Hürriyet Gazetesi’nin İcra Kurulu Başkanı ve Sabancı Ailesi’nin gelini Vuslat Doğan Sabancı, eşi Ali Sabancı ile birlikte Sakıp Sabancı’nın bayrağa sarılı cenazesinin başına gelerek son yolculuğuna uğurladılar.

  Gelinden gözyaşı

  Sabancı Center’daki törene eşi Demir Sabancı ile gelen Aslıhan Sabancı, gözyaşlarını gizleyemedi.


  Ağa’sını uğurladı

  Sakıp Sabancı’nın kardeşi Erol Sabancı ile eşi Belkıs Sabancı da cenaze başında gözyaşı döktü.


  Caddeye sığmadılar

  Sakıp Sabancı’nın Fatih Camii’ndeki cenaze töreninin ardından kortej eşliğinde cenaze aracına bindirilen naaşı, Fatih Caddesi’ni dolduran onbinlerce İstanbullu tarafından sevgi ve duayla uğurlandı.

  Cenaze törenini kızının şirketi düzenledi

  Sabancı Holding’in merkezi olan Sabancı Center bahçesinde düzenlenen tören için, 4 seviyeli bir platform oluşturuldu. Platform, aile, üst protokol, askeri protokol ve protokol şeklinde düzenlendi.

  Binlerce kişinin katıldığı tören, kalabalığa rağmen son derece düzgün işledi. Sakıp Sabancı’nın kızı Dilek Sabancı’nın şirketi Vista tarafından yapılan organizasyonda, cami avlusunda Hayat su dağıtılmasına kadar her şey planlandı.

  Sabancı Center’in bulunduğu Selvili Sokak trafiğe kapatıldı. Törenin yapıldığı bahçede ambulanslar da bekletildi.

  Sabancı Center’daki törene, Kayseri’nin Talas ilçesi Akçaköyü ve komşu köy Zincidere’den gelen yaklaşık 50 kadar köylü de katıldı.

  Törene çok sayıda çelenk gönderilmekle birlikte, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ve eşinin gönderdiği çelenkler kapı girişine yerleştirildi. Sezer’i Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kemal Nehrozoğlu temsil etti.

  Ailenin isteği doğrultusunda başta Türk Eğitim Vakfı olmak üzere çok sayıda bağış yapıldı. Bağışçılar arasında eski Başbakanlardan Bülent Ecevit ve eşi Rahşan Ecevit de yer aldı.

  Müthiş güvenlik önlemlerine rağmen, hırsızlar işbaşındaydı. Tören sırasında çok sayıda cüzdan ve cep telefonu çalındı.

  Sakıp Sabancı’nın cenaze töreni 500 bin liraya seccade ölçüsünde saman kağıttan yapılmış ‘namaz kağıdı’ satan ‘girişimciler’ için de fırsat oldu.

  Kalplerine gömdüler

  Sakıp Sabancı’nın Atlı Köşk’ten alınan cenazesinin Levent’teki Sabancı Center’a gelişi sırasında çalışanları büyük üzüntü yaşadı. Gözyaşlarını gizlemek isteyen hemen herkes siyah gözlükler takmıştı. Bir kadın elindeki karanfili, kalbinin üzerine yapıştırdığı Sakıp Sabancı’nın fotoğrafına bastırarak acısını dindirmeye çalışıyordu. Bir başkası ise Fatih Camii’nden ayrılış sırasında el sallayarak veda ediyordu.

  Taraftar vedası

  Bazı vatandaşlar, Sabancı’ya sevgisini, kendince yakın hissettiği noktaları öne çıkararak göstermeye çalıştı. Bir genç, Fenerbahçe renkleri arasına koyduğu gülen bir fotoğrafıyla, Sabancı’ya ‘Ağam seni çok özleyeceğiz’ diye seslendi.

  Gözyaşlarıyla beklediler

  Son gecesini Emirgan’daki Atlı Köşk’te geçiren Sakıp Sabancı’nın cenazesı dün saat 10.00’da motosikletli yunus polisleri eşliğinde köşkten ayrıldı. Sabancı’nın naaşının, ismini taşıyan Sakıp Sabancı Müzesi’nden ayrılışı sırasında da çok duygulu anlar yaşandı. Cenazeyi uğurlamak için bekleyen ve bu sırada gözyaşlarını tutamayan Emirgan Demir Sabancı Lisesi öğrencileri Sakıp Sabancı’nın naaşını karanfillerle uğurladı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı