Gündem Haberleri

  Alkol ve sigaradan Ramazan'da kurtulun

  Hürriyet Haber
  16.11.2001 - 12:49 | Son Güncelleme:

  Yeşilay Derneği Başkanı Selahattin Kaptanağası, Ramazan ayının, içki ve sigara gibi kötü alışkanlıklardankurtulmak için, fırsat olarak değerlendirilebileceğini söyledi. Kaptanağası, kişilerin, tedaviyle vazgeçmeye çalıştıkları alkol ve sigaradan, Ramazan`da bir süre de olsa uzaklaştıklarını ifade ederek, ``Ramazanda, bir ay süreyle alkol almayan kişi, sigarayı da azaltırsa, bu tür kötü alışkanlıklarından kurtulabilir`` dedi.

  İçki içmenin azaldığı Ramazan ayında, alkolden uzak durmanın daha kolay olduğunu vurgulayan Kaptanağası, ``Ramazan`da, iradelerini sınayan kişiler, buna yeni bir irade katarak, alkol ve sigaradan da uzak durabilirler. Kişi Ramazan`dan sonra da kendisini kontrol ederek,içkili yerlerden uzak durup, bu tür kötü alışkanlıklarından vazgeçebilir`` diye konuştu.

  Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Alkol ve Madde Bağımlıları Araştırma ve Tedavi Merkezi (AMATEM) Klinik Şefi Doç. Dr. Duran Çakmak da, Ramazan ayında her yönüyle vücudunu dinlendiren kişinin, alkol ve sigaradan kurtulmak için bunu fırsat olarak kullanabileceğine dikkati çekti.

  Bu dönemde alkol almayan kişilerin, alkolü bırakmayıp sadece ara verdiklerini, sigarayı da akşamları içtiklerini belirten Doç. Dr. Çakmak, bağımlıların alkolü ve sigarayı bırakabilmesi için uzman hekime başvurmaları gerektiğini kaydetti.

  Doç. Dr. Çakmak, ``Ramazan`ı bahane edip, `bundan sonra da içmeyeceğim` diyen, kişilerin tedaviyle desteklenmesi gerekir. Hastaların bağımlılık durumlarına göre ilaç tedavileri kullanılıyor. Kişinin, Ramazan ayında, tedaviye başlaması, bu tür bağımlılık yapan alışkanlıklarından kurtulmasını kolaylaştırır`` dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı