Gündem Haberleri

  Alkışlama eyleminin kaynağı nedir?

  Hürriyet Haber
  28.04.2016 - 11:35 | Son Güncelleme:

  Alkış bize güzel gelen, onayladığımız, desteklediğimiz durumlarda kullandığımız bir eylemdir, Peki, alkışlama eyleminin kaynağı nedir? Alkışlama çok eskilere mi dayanır? İşte cevabı..

   Alkış; bize güzel gelen, onayladığımız, desteklediğimiz durumlarda kullandığımız bir eylem. Bebeklerin bile ilk öğrendikleri şeylerden biri budur. Peki bunu neden yapıyoruz?

  İlk ne zaman alkışlamaya başladığımız konusunda bir takım tahminler olsa da bunu tam olarak bilmek imkansız. Bazı tarihçiler, Roma İmparatorluğu zamanında edinilen bir alışkanlık olduğunu söylüyor. Anlatılana göre; imparator Heraklius, barbarların kralını davet eder ve onu herkesin önünde küçük düşürmek ister. Ama o sırada imparatorluk gücünü kaybetmeye başlamış olduğundan, bunu yapmak için yeni bir yoldenemeye karar verir. Plana göre; barbar kral konuşurken, halkın içinden birkaç kişi kralın konuşması duyulmasın diye aynı anda alkışlamaya başlayacaktır. O gün başlayan bu hareket, daha sonra imparatorun güzel sözlerini onurlandırmak için de kullanılır. Ama bu hikayede bir sorun var. Nitekim alkışlayan tek tür biz değiliz. Goril, şempanze ve orangutanlar da bu eylemi gerçekleştiriyorlar. Onlar genelde dikkati kendilerine çekmek için kullanıyorlar tabii. Dolayısıyla alkışın doğada rastlanan bir durum olduğunu ama onaylamak adına kullanan tek türün biz olduğumuzu söyleyebiliriz.

  popsci.com.tr Tarafından Hazırlanmıştır.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı