Gündem Haberleri

  Alistair'in dedesi AİHM yolunda

  Turaç TOP/İZMİR, (DHA)
  14.02.2006 - 11:56 | Son Güncelleme:

  İzmir'in Foça İlçesi'ne bağlı Yeni Foça Beldesi'nde, 7 Temmuz 2003 yılında bebek arabasında uyurken maganda kurşununa hedef olan 2.5 yaşındaki Alistair Grimason'un dedesi avukat Tuncer Eşsizhan'ın, Ordu'daki düğünde havaya ateş açan AKP Milletvekili Enver Yılmaz ve AKP Grup Başkan Vekili Eyüp Fatsa hakkında açtığı 1000 YTL'lik tazminat davası ‘hukuki yarar görülmemesi’ nedeniyle reddedildi.

  Kararı temyiz eden Eşsizhan, Yargıtay'ın da kendisini haksız bulması halinde hukuki mücadelesini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyacağını söyledi.

  Geçen temmuz ayında Ankara Sulh Hukuk Hakimliği'ne gönderilmek üzere Karşıyaka Sulh Hukuk Hakimliği'ne başvuran Avukat Tuncer Eşsizhan, “Toplumumuzun çılgınca bireysel silahlanmaya itilmesi sonucu biricik torunum Alistair'i, Yeni Foça'da tabancadan çıkan kurşunlardan birine kurban verdik. Alistair'ın sevimli, günahsız vücudu kollarımızın arasından kayıp giti. Başka Alistair'lar ölmesin diye ülke çapında başlattığımız silahsızlanma kampanyalarını maddi ve manevi olanaklarımızla sürdürüyoruz” dedi.

  Sivil toplumu silah denen beladan uzak tutmak için var güçleriyle çalıştıklarını belirten tuncer Eşsizhan şunları söyledi:
  “Her vesilede silahın fitili ateşlenmiş bir bomba olduğunu, patlama durumunda hedefini haklı haksız yok edeceğini, sahibine de zarar verdiğini anlatıyoruz. Tam bu aşamada parlamentonun bu yaraya nihai çözüm bulması, yurttaşlarının yaşam hakları için gerekli önlemleri alması gerekirken halk katında bu kurumun saygın üyelerinden, iki milletvekilinin halkın arasında silahlarını çıkarıp sorumsuzca ateşlemeleri bütün emek ve çabalarımızı boşa çıkarmaktadır. Bizler silahı kötülerken onlar özendirmişlerdir. Bu haksız fiille manevi olarak mağdur edildik, çöktük. İki seneyi aşkın bir süredir devam eden çalışmalarımız gölgelendi.”

  Tuncer Eşsizhan, Ordu'daki düğünde havaya ateş açan AKP milletvekili Enver Yılmaz ve AKP Grup Başkan Vekili Eyüp Fatsa'dan 1000 YTL manevi tazminat talep etti.

  DAVA REDDEDİLDİ

  Ankara Birinci Sulh Hukuk Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmada mahkeme heyeti, ‘hukuki yarar görülmemesi’ nedeniyle Tuncer Eşsizhan'ın açtığı davanın reddine karar verdi. Kararın ardından Eşsizhan, elindeki bilgi ve belgelerle Yargıtay'a temyiz başvurusunda bulundu.

  “AİHM'E BAŞVURACAĞIM”

  Mahkemenin şikayetini yerinde değerlendiremediğini öne süren Eşsizhan, “Bana göre mahkeme heyeti, Alistair ile milletvekillerinin olayı arasında bağlantı göremediği için davayı reddetti. Bu şekilde değerlendirilmemesi gerekirdi” dedi.

  Bu davayı açma amacını anlatan Tuncer Eşsizhan, “Amacım, giderek silahlanmanın arttığı bir ortamda devletin ileri gelenlerinin sorumsuz davranışlarıyla vatandaşları özendirmesi ve örnek teşkil etmesiydi. Eğer, bu karar onanırsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurup hukuki mücadelemi burada sürdüreceğim. Türkiye'deki silahlanmanın önüne geçemeyenler hakkında bu şekilde davamı sürdüreceğim” diye konuştu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı