Gündem Haberleri

  Ali Taygun da son yolculuğuna uğurlanıyor

  Hürriyet Haber
  21.12.2009 - 12:39 | Son Güncelleme:

  Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, yönetmen Ali Taygun da, İstanbul'da son yolculuğuna uğurlanıyor. Taygun için ilk tören Şehir Tiyatroları Fatih Reşat Nuri Güntekin sahnesinde gerçekleştirildi. Buradaki tören, saygı duruşunda bulunulması ve Taygun'u simgeleyen mumun sanatçı Jülide Kural tarafından şamdana dikilmesiyle başladı. Ali Taygun'un Türk bayrağına sarılı cenazesinin başında tören süresince ney çalındı.

  Törende konuşan Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşe Nil  Şamlıoğlu, sanatçıların “Deniz feneri” gibi toplumu aydınlattıklarını ifade  ederek, Taygun'un da geniş alanlara aydınlık verdiğini söyledi. Şamlıoğlu,  Taygun'un toplum uğruna her konuda mücadele verdiğini belirterek, Taygun'u  yaydığı ışığıyla anımsayacaklarını kaydetti.

  Törende Ali Taygun'un ailesi adına konuşan Haydar Can Taygun da  babasından çok şey öğrendiğini dile getirerek, onun hayatı boyunca pek çok irili  ufaklı davaları olduğunu, en büyük davasının ise tiyatro olduğunu belirtti.  Haydar Can Taygun, kendi davasını ise “babasına layık olmak” olarak ifade  etti.

  Kızı Ceren Taygun da babasıyla yaşadıklarını ve bazı hatıralarını  anlatarak onu çok özleyeceğini söyledi. Opera rejisörü Yekta Karadağ, Ali Taygun'un içindeki afacan çocuğu  koruyabilmiş ender sanatçılardan olduğunu ifade ederek, her zaman tevazu içinde  yaşadığını ve ön yargısız olduğunu belirtti. Karadağ, “Ali benim sırdaşım,  benliğimin yarısıydı. Onu çok özleyeceğim. Ali'yle biz dost olduk, arkadaş olduk,  karı koca olduk, sırdaş olduk” diye konuştu.

  Tiyatro sanatçısı Meral Taygun da Ali Taygun'un eski eşi ve çocukluk  arkadaşı olduğunu belirterek Taygun'la yaşadığı bazı hatıralarını anlattı. Yazar  Ahmet Ümit, Ali Taygun'un kendisinin önemli bir öğretmeni olduğunu ve o olmasaydı  bugün yazdıklarının pek çoğunu yazamayacağını söyledi.

  Taygun'un 12 Eylül döneminde “Barış Davası” nedeniyle tutuklu kaldığı  dönemden cezaevi arkadaşı da olan Ali Sirmen ise Taygun ile cezaevi anılarını  paylaştı.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Daire Başkanı Numan Düzey de Taygun'un sanat ve kültür için büyük bir şahsiyet olduğunu kaydederek, tiyatro  camiasının kaybının büyük olduğunu ifade etti.

  Yapılan konuşmaların ardından Ali Taygun için saygı geçişinde bulunuldu.  Taygun'un omuzlara alınan naaşı cenaze namazının kılınacağı Teşvikiye Camisi'ne  götürülmek üzere alkışlarla cenaze aracına konuldu.

  Törene sanatçı Cüneyt Türel, gazeteci Zeynep Oral, yönetmen Gencay  Gürün'ün yanı sıra çok sayıda tiyatro sanatçısı, Ali Taygun'un ders verdiği  üniversite öğrencileri ve arkadaşları ile sevenleri katıldı.

  YÖNETMEN ALİ TAYGUN VEFAT ETTİ

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı