Gündem Haberleri

  Ali İsmail Korkmaz davası ertelendi

  Oktay ENSARİ/KAYSERİ, (DHA
  26.12.2014 - 09:33 | Son Güncelleme:

  Üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın, Eskişehir'deki Gezi Parkı odaklı eylemde darbedilerek hayatını kaybettiği iddiasıyla açılan davanın altıncı duruşması saat 09.30'da Kayseri'de başladı. Tutuklu polis memuru Mevlüt Saldoğan, Korkmaz Ailesi'nin karar beklediği duruşmaya böbrek taşı düşürmesini gerekçe gösterek katılmadı. İkinci şok mahkeme başkanının sözleriyle yaşandı: Bu durumda karar vermemiz mümkün gözükmüyor. Son şok ise sanık ve avukatlarının savunmalarıyla devam eden duruşmanın 21 Ocak tarihine ertelenmesi oldu.

  Eskişehir'de Gezi olayları sırasında Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesiyle ilgili Kayseri 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 6’ncı duruşma, tutuklu sanıklardan polis memuru Mevlüt Saldoğan’ın avukatının erteleme isteğiyle gergin başladı.

  1’i polis olan 5’i tutuklu, 3’ü tutuksuz polis olan toplam 8 sanığın yargılandığı 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 6’ncı duruşma öncesi, Ali İsmail Korkmaz cinayetinin bir numaralı zanlısı, Yozgat E Tipi Cezaevi'nde kalan Mevlüt Saldoğan’ın avukatı Mutlu Karayılan, mahkemeye dilekçeyle başvurarak erteleme istedi.

  BÖBREK TAŞI DÜŞÜRDÜ

  Müvekkilinin Ankara’da olduğunu 23 Aralık’ta Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sol böbreğindeki taş nedeniyle ameliyat olduğunu belirten Avukat Karayılan, kendisinin de bugün Kayseri 2’nci Ağır Ceza ve Nevşehir Ağır Ceza’da başka duruşmaları olduğunu ileri sürerek, mahkemeye verdiği erteleme dilekçesinde, "Sanık Mevlüt Saldoğan müdafiiyim. Halen Yozgat E tipi Kapalı Ceza Evinde tutuklu bulunan müvekkilim sanık geçirdiği böbrek rahatsızlığı nedeni ile Ankara Numune Hastanesine sevk edilerek ameliyata alınmıştır. Duruşma gün ve saatinde sayın mahkemenizde müvekkilim sanığın gelmesi veya hazır edilmesi söz konusu değildir.

  Ali İsmail Korkmaz davası ertelendi GÖLGEDEN İBARET
  Savcının tutuklanmasını talep ettiği polis memuru Yalçın Akbulut, hiçbir suçunun olmadığını öne sürdü. İsmail Koyuncu'nun avukatı Fatih Karabük ise "Dosyadaki delillere dayanarak kişinin Ali İsmail Korkmaz olduğunu söylüyoruz. Somut bir dayanağa dayanmadan bir gölgeden ibaret görüntü büyütülerek 'Ali İsmail'e benziyor' deniliyor ve net ifade kullanılmıyor. Müvekkilimin tahliyesini talep ediyorum" diye konuştu. İşte savunmalar

  "MESLEKİ MAZERETİMİN..."

  Gerek mücbir sebeple müvekkilim sanığın sayın mahkemenizde duruşmada hazır edilemeyecek olması ve gerekse sayın mahkemenizde duruşma gün ve saatinde Kayseri 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi 2014/392 esas sayılı dosyamın duruşmasına katılmak zorunda olmam ve yine aynı gün öğleden sonra Nevşehir Ağır Ceza Mahkemesinin 2014/50 esas sayılı dosyalarımın duruşmalarına katılmak zorunda olmam nedeni ile sayın mahkemeniz duruşmasına katılamayacağım. Mesleki mazeretimin kabulü ile duruşmanın başka bir tarihe ertelenmesine karar verilmesini saygılarımla bilvekale arz ve talep ederim” dedi.

  "ARA KARAR AÇIKLANDI"

  Tutuklu sanık Mevlüt Saldoğan’ın avukatı Mutlu Karayılan’ın mazereti ve Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez’in katılma talebini görüşmek üzere saat 11.00’de duruşmaya verilen 15 dakikalık aranın ardından, mahkeme başkanı ara kararda Ekrem Dönmez’in katılma talebini reddetti. Mutlu Karayılan’ın mesleki mazeretinin kabul edildiği duruşma günü ve saatinin UYAP üzerinden iletileceği, Mevlüt Saldoğan’ın sağlık mazeretinin de kabul edildiği, bir sonraki duruşmada yine mazereti olması durumunda ceza infaz kurumuna yazı yazılması, Mevlüt Saldoğan’ın en yakın sağlık kuruluşuna veya adliyeye getirilerek, SEGBİS yöntemiyle duruşmaya katılımının sağlanmasına, mevcut tutukluluk durumlarının devamına karar verildiği açıklandı. Duruşma 21 Ocak 2015 tarihine ertelendi.

  Ali İsmail Korkmaz davası ertelendi Er geç Alişimin hesabını soracağız
  Adalet Sarayı’ndan çıkışta açıklamalarda bulunan Anne Emel Korkmaz, "Bugün karar çıkmasını umuyorduk fakat katillerden birinin hastalanacağı tutmuş bugün. 21 Ocak’ı bekleyeceğiz. Er geç Alişimin, çocuklarımızın hesabını mutlaka soracağız ve onları en ağır şekilde yargılatacağız inşallah” dedi.

  "BU KATİLLER SICAKTA UYUYOR"

  Ayrıca tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına, Yalçın Akbulut’un tutuklanma talebinin ise reddine karar verildi. Bir sonraki duruşmanın 21 Ocak 2015 tarihinde saat 09.30’da yapılması kararlaştırıldı. Karar sonrası Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, "Bizim çocuklarımız toprakta yatıyor, bu katiller sıcakta uyuyor" diyerek tepki gösterdi.

  Ali İsmail Korkmaz davası ertelendi ERDOĞAN KEŞKE KAYITLARI İZLESE
  CHP milletvekilleri davanın ertelenmesinin ardından önemli açıklamalarda bulundu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu önemli açıklamalarda bulundu. Tanrıkulu "Keşke Erdoğan buradaki kayıtları bir alsa, izlese ve memurlarının düştüğü durumu bizzat kendisi gözlemlese. Verdiği talimatın, emrin ne anlama geldiği konusunda kendisi de bir muhakeme yapma sorumluluğuna sahip olabilse" dedi.

  Ağabey Gürkan Korkmaz sanık polis Mevlüt Saldoğan ile ilgili bu belgeyi paylaştı.

  Ali İsmail Korkmaz davası ertelendi

  'ALİ İSMAİL’İ YENİDEN KAYBETMİŞ GİBİ OLUYORUZ'

  Baba Şahap Korkmaz da, karar çıkmasın diye ertelemeler yapıldığına dikkat çekti. Şahap Korkmaz, "Bu olay olalı 1,5 yıl oldu. Bu süre içerisinde sizlerle, avukatlarla, güzel insanlarla beraber olduk. Onlar bizlere destek oldu. CHP Kayseri İl Başkanımız Mustafa Ayan bizi sahiplendi. Katiller, her bir duruşmada farklı bahaneler sürdüler ortaya. Gerçekten katiller ama bunlara sahip çıkılıyor. İnsanın canını sıkan bu. Oyalama var. Her duruşmada, yeniden Ali İsmail’i kaybetmişiz gibi canımız yanıyor. Burada sanki zaman geçirmeye çalışıyorlar. Erteliyorlar durmadan, artık bakalım inşallah hayırlı bir sonuç çıkar. Tek isteğimiz bu. İnşallah hak ettikleri gerçek cezayı alırlar.

  "ÖNCEKİ DURUŞMADA PSİKOLOJİSİNİ ÖNE SÜRDÜ"

  Adam kasten adam öldürmekten yargılanıyor ve bahane uyduruyor. Yok ameliyat olacağım, yok psikolojim bozuk, diyor. Böyle basit şeyler. Önceki duruşmada psikolojisinin bozuk olduğu öne sürüldü katilin. Şimdi ameliyat oldu. Her çareye, her şeytanlığa başvuruyorlar oyalamak için” diye konuştu .

  'BİZİ OYALIYORLAR'

  Ali İsmail Korkmaz davası ertelendi
  Duruşma öncesi Hatay’dan gelen ve sağlık sorunları bulunduğu belirtilen anne Emel Korkmaz, DHA’ya yaptığı açıklamada, "Bu duruşmada bir karar çıkmasını bekliyorduk ama, katillerden biri gelmedi. Hastaymış. Ben de hastayım ancak, oğlumun hakkını aramak için ne olursa olsun ben sonuna kadar buraya gelmekten vazgeçmeyeceğim. İnşallah karara bağlarlar ama ben sanmıyorum. Katil olmadıktan sonra karara bağlanmaz diye biliyorum. Davanın 2015’e sarkma ihtimali var, bence oyalıyorlar. Bunlar sadece oyalama maksatlı hareket ediyorlar. Neden şimdiye kadar hastalanmadı da şimdi mi hastalığı tuttu? Bilmiyorum ama hastalığı bana inandırıcı gelmiyor” dedi.

  ‘’DAVAYI MANÜPLE EDİYORLAR”

  Ali İsmail Korkmaz’ın ağabeyi Gürkan Korkmaz ise, "Bu duruşmada bir karar çıkmasını bekliyorduk. Karar duruşması diye geldik. Geçen duruşmada gerek savcı mütaalasını sundu gerekse biz son savunmalarımızı verdik. Burada sanıklar ve avukatları son sözlerini söylemek için süre talep ettiler ve mahkeme de onlara 1 aylık kesin süre verdi. Bu duruşmada son sözlerini söyleyeceklerdi. Ama son anda bizim de buraya gelince öğrendiğimiz bir gelişme oldu ve son tekmeyi vuran sanıklardan Mevlüt Saldoğan, böbreğinde taş olduğu gerekçesiyle Ankara Numune Hastanesi’ne sevk almış ve hastanede acilen ameliyata alınmış.

  ALİ İSMAİL KORKMAZ MAKETİYLE YÜRÜDÜLER

  Ali İsmail Korkmaz davası ertelendi
  Duruşma İstanbul, Ankara, Kayseri, Eskişehir ve Hatay’dan gelen yaklaşık 800 kişilik grup, adliye binasına polis noktalarında aramadan geçtikten sonra gruplar halinde yürüdüler. Kayseri grubu İstasyon caddesinden geçerken, Gezi olaylarında ölenlerin adlarını tek tek okuyup, Ali İsmail Korkmaz’ın üzerinde ’Adalet için Başkaldırıyoruz- Dev-Lis’ yazılı maketini taşıdılar. Kayseri polisine çevre illerden gelen polislerde katıldı. Emniyet Genel Müdürlüğünden gelen polis helikopteri günün erken saatlerinden itibaren, Adliye binası üzerinde uçuş yaptı.

  Bunun yanı sıra avukatı da hemen bizim davamızın görüleceği hemen yanındaki 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşması olduğu gerekçesiyle duruşmaya katılamayacağını bildirerek, duruşmanın ertelenmesi talebinde bulunmuş.

  Burada gerek katil polisteki hastalığın çok acil müdahaleyi gerektirecek bir hastalık olmayışı, gerekse avukatının yine aynı şehirde olan başka bir duruşmayı mazeret göstermesi, tamamen davayı uzatmaya, yargıya müdahaleye, şu ana kadar mahkeme heyeti üzerinde kuramadıkları baskıyı farklı yollarla, belki siyasi yollarla belki başka yollarla, mahkeme heyetinin değiştirilmesine kadar gidebilecek yollarla yargıya müdahale olarak, yargının manüple edilmesi olarak değerlendiriyoruz.

  YEĞEN ALİ YUSUF UYUDU

  Ali İsmail Korkmaz davası ertelendi
  Korkmaz ailesi Hatay’dan bu sabaha karşı Kayseri’ye gelerek, duruşma öncesi CHP Kayseri il Teşkilatının kahvaltısına konuk oldu. Bu sırada, ağabey Gürkan Korkmaz’ın kardeşinin ölümünden sonra adını Ali Yusuf koyduğu, 1 yaşındaki oğlu, kahvaltının verildiği pastahanede uykuya daldı. Dede Şahap ile babaanne Emel Korkmaz, öldürülen oğullarının adını taşıyan torunları ”Adıyla yaşasın” diyerek, yaşlı gözlerle seyretti.

  "SADECE KORKMAZ AİLESİ'NİN DAVASI DEĞİL"

  Biz burada sadece Korkmaz Ailesi'nin değil, adalet duygusunun, vicdanın tatmin edileceği bir ceza verilmesini istiyoruz. Bu dava sadece Korkmaz Ailesi'nin davası değil, kendini ifade etmek isteyen, özgürlük isteyen, eşit yurttaşlık isteyen herkesin davasıdır. Bizim ailemizin nezdinde bütün toplumun adalet olgusunu, vicdanını tatmin edecek bir ceza çıkması için mücadele veriyoruz, uğraşıyoruz, savaşıyoruz" dedi.

  ALİ İSMAİL DAVASI KİTAP OLACAK
  Ali İsmail Korkmaz’ın ağabeyi ve avukatı, Hatay Barosu avukatlarından Gürkan Karkmaz, kardeşinin ölümüyle ilgili olayların, sonrası açıklamaların, yargılama sürecini bir kitap haline getirmek düşüncesinde olduklarını söyledi. Gürkan Korkmaz, "Dava, oldukça uzun bir süreç oldu. Ali İsmail Korkmaz Vakfı olarak bu süreci kitaplaştırmak gibi bir arzumuz var ama, henüz bu net değil. Yargılanmanın sonuçlanmasından sonra değerlendireceğiz bu konuyu. Davanın başlamasından bu yana savcının değişmesi, Eskişehir’de açılan davanın güvenlik gerekçesiyle başka bir ile alınması, valinin açıklamaları, kısacası bu dava gerçekten ilginç. Devletin ilgili bütün bölümlerinde üzeri kapatılmaya çalışılan bir olay oldu. Ama biz savaşmaya devam edeceğiz, yılmayacağız ve hakkımızı alacağız” diye sözlerini tamamladı

  DURUŞMADAN NOTLAR

  Eskişehir’de 2 Haziran 2013 tarihinde Gezi Parkı eylemlerinde polisten kaçarken dövülen ve 38 gün komada kaldıktan sonra 10 Temmuz 2013 tarihinde hastanede yaşamını yitiren Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü 1’inci sınıf öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın davası, güvenlik nedeniyle Kayseri’de görülüyor.

  Duruşmayı, Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel, babası Şahap ve ağabeyi Gürkan Korkmaz, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP Milletvekilleri Müslim Sarı ve Şafak Pavey, HDP Milletvekili Sebahat Tuncel, Uluslararası Af Örgütü Hollanda Şubesinden gözlemci Andrea De Rujiter de izliyor

  GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

  Öte yandan, polis ekipleri, duruşma nedeniyle sabah saatlerinden itibaren adliye çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. Kaldırım Caddesi, Bağdat Caddesi girişinden eski Veterinerlik Kavşağı arası, Erkilet Bulvarı, Çevreyol İstasyon Caddesi Kavşağı (Sümer Üst Geçit) ile eski Veterinerlik Kavşağı arasını gece yarısından itibaren araç trafiğine kapatan polis, 3 farklı arama noktası oluşturdu.  Duruşmayı izlemek için farklı illerden gelenler, İstasyon Mahallesi'ndeki pazar yerinde toplandı. Buradan Kaldırım Caddesi'ni takip ederek, spor tesisleri önündeki arama noktasına kadar sloganlar atarak yürüyen yaklaşık 100 kişilik grup, kendileri için ayrılan bölüme geçti.

  Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel ve babası Şahap Korkmaz da CHP Kayseri İl Başkanı Mustafa Ayan ile adliyeye geldi. Korkmaz ailesi ve yakınları, adliye yerleşkesi önünde bariyerlerle oluşturulan koridorun ve adliye binasının girişindeki kontrolün ardından duruşma salonuna girdi.

  Ali İsmail Korkmaz davası ertelendi

  Emel Korkmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, davanın karara bağlanmasını ve sanıkların hak ettikleri cezayı almalarını beklediklerini ifade ederek, “Katillerden bir tanesi hasta olduğu bahanesiyle duruşmaya gelmeyecek. Hasta olduğundan değil de duruşmayı erteletme amaçlı" dedi.

  KARAR ÇIKMASINI BEKLİYORUZ
  Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinden karar çıkmasını beklediklerini ifade eden ağabey avukat Gürkan Korkmaz dün yaptığı açıklamada, "Altıncı duruşmadan karar çıkmasını bekliyoruz. Zira tüm deliller toplandı. Savcı, mütalasını, sanıklar ve sanık avukatları da savunmalarını yaptı. Dosyada hem bizim açımızdan hem de sanıklar açısından noksan kalmadı. Bir karar çıkmasını, çıkmadığı takdirde mahkemenin birkaç gün süre verip, 2015 yılına girmeden, kardeşimin katilleriyle ilgili bir karara varmasını bekliyoruz" dedi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı