Gündem Haberleri

  Algan'a borçlu kalmayın!..

  Hürriyet Haber
  06.10.2003 - 18:02 | Son Güncelleme:

  “Sevgili Serdar, DEHAP’ın seçimlerden önce kafaları karıştırarak seçime girmek için ‘tam hukuksuzluk’ eylemi yoluyla sahnelediği hile var ya, bir bakıma iyi oldu. Doğrudur demiyorum iyi oldu çünkü hukuk ile siyasetin kafa kafaya gelen tartışması akla karayı ortaya koydu.” Sezai Bayar yazıyor...

  Zaten sistem dökülüyor. 20 yıldır askeri bir anayasa ile yönetilmenin ayıbını taşıyan siyasiler, yine darbecilerin getirdiği siyasi partiler ve seçim yasasının uygulanması ile ülkeyi yönetmeye kalkıyorlardı. Sistem damı devamlı akan ev gibi herkesi ıslatıyor sadece kırık kiremitleri değiştirmekle sorunun çözümleneceği sanılıyordu.

  Olmadı. Damın tamamen değişmesi farz oldu.

  Bu açıdan DEHAP’ın yaptığı iyi oldu diyorum.

  İyi ama doğru değil dememin amacı bu. Üstelik her şerde, bir hayır vardır derler ya, ayniyle vaki oldu.

  Sonuçta YSK siyaseten tartışılacak, hukuken düşündürecek, vicdanen kimilerinin içini sızlatacak “külliyen red” kararı aldı da tartışmalar uzamadan bir noktaya taşındı.

  Esas düşünülmesi gereken, iptal başvuruları daha önüne gelmeden eskilerin deyimi ile ıhsas-ı reyde bulunan (oyunu önceden belli etmek) YSK Başkanı Tufan Algan’ın “Yeni bir seçim ihtimali doğarsa kaos olur” mealindeki sözleridir.

  Bu sözlerden sonra zaten çıkacak kararı tahmin etmek için Sayısal Loto’daki gibi 9 milyonda bir ihtimal yoktu ki. Tahmin herkes için “banko” haline gelmişti.

  Tufan Algan’ın işi uzatmadan, YSK’dan 6-1’lik çoğunlukla çıkan kararını bence birilerinin özellikle AKP ve CHP’nin taçlandırması gerekir.

  Tüm üyelere gerek yok. Sadece Algan ödüllendirilse yeter.

  Çünkü ihsas-ı reyde bulunan o.

  Gerçi bu ihsas-ı rey sözleri kesin değildi deniyor ama sonuç ortada olunca pek mesele kalmıyor.

  Bu bakımdan yüksek hakimlerimizden biri olan YSK Başkanı Algan’ın daha yüksek bir yere atanması gerekıyor gibi geliyor bana.

  AKP’nin de, CHP’nin de borçlu kalmasını istemem.

  Yüksek Hâkimlerin daha da yükseltilmesi yasalara aykırı değil nasılsa.

  Mesela Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı koltuğu gibi.

  Mesela bütün hakim ve savcıların atamalarını yapan Yüksek Hakimler ve Savcılar Kurulu üyeliği gibi. Mesela Yargıtay Başkanlığı gibi. Olmadı Anayasa Mahkemesi üyeliği gibi. Yaşı yeterli olursa bir gün Anayasa Mahkemesi başkanlığı gibi.

  Ne bileyim, iyi bir yer olmalı yani.

  Sence de uygun değil mi?

  Sevgiler,

  Sezai

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı