Gündem Haberleri

  Aleviler: Seçimlerde seçeneksiz kaldık

  ANKA
  10.07.2007 - 16:33 | Son Güncelleme:

  Alevi Bektaşi Federasyonu ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Türkiye’de sol ve sosyal demokrat partilerin, sol ve sosyal demokrasinin evrensel ilkeleri ekseninde bir güç birliği yaratamadığı için Alevilerin seçimlerde seçeneksiz kaldığını bildirdi.

  İki örgüt tarafından yapılan ortak açıklamada, Alevilerin geçmiş yıllara oranla kendi talepleri ve örgütleri etrafından daha sıkı bir şekilde kenetlendiği ve bunun en önemli göstergesinin ise 2 Temmuz Sivas Madımak olayı protesto gösterisinde görüldüğünü belirtildi.

  Bu yıl gerçekleşen protesto mitingine katılan TKP, EMEP, DTP, ÖDP, KESK, TMMOB, DİSK, Halkevleri ve diğer sivil toplum kuruluşlarına teşekkür edilen açıklamada, “Alevilerin oylarını cebinde keklik gören ama Alevilerin bu önemli mücadele gününde katliamı lanetlemek ve Madımak önüne karanfil bırakmaktan kaçan CHP’nin ve Deniz Baykal’ın Alevi toplumu karşısında inandırıcılığı kalmamıştır” denildi.


  GENİŞ TABANLI SOL SEÇENEK YARATMAK İSTEDİK

  Açıklamada, ABF ve AABK olarak demokratik ve laik bir Türkiye için solun güç birliği için çalıştıkları ifade edilerek, şöyle denildi:

  “Sol ve sosyal demokrat olarak tanımlanan partilerin bu seçeneği yaratmamış olması Alevi toplumunun siyasi tercihlerini zora sokmuştur. Ayrıca Türkiye’deki siyasi partiler ülkemizin genel ve Alevilerin sorunlarına ilişkin ciddi bir siyasi çözüm projesi üretmemiştir.”

  Türkiye’nin ve Alevilerin sorunlarına çözüm sunacak bir siyasi parti seçeneklerinin olmadığını bildirildiği açıklamada, “Siyaset demokrasi, laiklik, eşitlik ve farklı kimliklerin, dışlanmışların, yoksulların, mağdurların, işsizlerin, kadınların, gençlerin eşit haklardan yararlanması konusunda sınıfta kalmıştır. Aleviler güçlü sol duyusu ile yine solda duran demokrasi, laiklik, eşitlik, ve Alevilerin sorunları konusunda duyarlı olan sol prtilere ve sol, sosyalist, sosyal demokrat ve Alevi bağımsız adaylara oylarını verecektir” denildi.

  Açıklamada, Türkiye’nin yeni bir sol kitle partisine ihtiyaç duyduğu da belirtildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı