Gündem Haberleri

  Alevi Bektaşi Federasyonu: Zorunlu din dersi işkencesi son bulsun

  ANKARA
  17.09.2014 - 12:07 | Son Güncelleme:

  Alevi Bektaşi Federasyonu, AİHM'in kararı sonrasında hükümete seslenerek, "Alevi toplumu olarak hükümetten inancımıza saygı göstermesini bir kez daha talep ediyoruz…Zorunlu din dersi işkencesi derhal son bulmalıdır" dedi.

  Alevi Bektaşi Federasyonu Yönetim Kurulu yazılı bir açıklama yaparak, "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) bir kez daha zorunlu din derslerinin bir insan hakları ihlali olduğuna karar verdi. Mahkeme biz Alevileri haklı buldu. Çocuklara ailelerin inanç ve kültürüne aykırı din dersi verilemeyeceğine ve her ne şekilde olursa olsun din dersi almaya zorlanamayacağına oy birliğiyle karar verdi. Şimdi hükümetten bir kez daha inancımıza saygı göstermesini ve zorunlu din dersi işkencesinin son bulmasını talep ediyoruz" dedi.

  Alevi Bektaşi Federasyonu: Zorunlu din dersi işkencesi son bulsun Din dersine AİHM ayarı

  Açıklamada, Alevi toplumu olarak 12 Eylül Anayasası ile zorunlu hale getirilen din derslerinin çocuklar üzerinde bir zulüm ve işkenceye dönüştüğünü yıllardır dile getirilmesine karşın hükümetlerin bu vicdansız uygulamayı sürdürmeye ısrarla devam ettiği vurgulandı. Yerel mahkemelerin de zorunlu din dersi uygulamasının bir insan hakları ihlali olduğunu tespit etmesine karşın, hükümetlerin bu uygulamayı ortadan kaldıracak düzenlemeler yapmaktan kaçınıldığı iddia edildi.

  AİHM kararı üzerine yapılan açıklama, "Aynı şekilde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde açtığımız davalarda da AİHM Alevilerin lehine karar vererek Türkiye’yi mahkum etmiş olmasına rağmen bu kararlar da 10 yıla yakın bir süredir uygulanmamıştır. AİHM önceki gün verdiği yeni bir kararda zorunlu din dersi uygulaması nedeniyle ‘Türkiye’nin, orta eğitimde uyguladığı din derslerinde, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin eğitim hakkını düzenleyen 1 No’lu Protokolü’nün 2’nci maddesini ihlal ettiğine’ hükmetmiştir. Kararda, 'Mahkememiz, Türk eğitim sisteminin, din eğitimi konusunda, ailelerin inançlarına saygı gösterecek uygun metotları halen yürürlüğe koymadığını tespit etmiştir. 1 No’lu Protokol’ün 2’nci maddesi ihlal edilmiştir' denilmiştir. AİHM, Türkiye’nin bir an evvel dini eğitiminde, ailelere, inançlarını belirtmeye zorlanmadan seçme hakkının verilmesi yönünde düzeltme yapılmasını istemiştir" sözleriyle devam etti.

  "ALEVİ TOPLUMU OLARAK HÜKÜMETTEN İNANCIMIZA SAYGI TALEP EDİYORUZ"

  Alevi Bektaşi Federasyonu Yönetim Kurulu açıklaması şöyle tamamlandı:
  "Mahkeme zorunlu din dersinin varlığını din, vicdan özgürlüğü ve eğitim hakkının ihlali olarak tespit etmiştir.
  Hükümetin din dersi kitaplarında yaptığını ileri sürdüğü sözde düzenlemelerin bir anlam ifade etmediğini, kitaplarda Aleviliğe de yer verdik savunmasının geçersiz olduğunu, düzenlemelerin tarafsız ve adil olma özelliği taşımadığını yani alevi çocukları açısından hak ihlallerinin devam ettiğini belirlemiştir.
  Mahkeme ‘öğrencilerin, anne ve babalarının dini ya da felsefi görüşlerini açıklamadan din ve ahlak derslerinden muaf olabilecekleri bir sistem sunmalıdır’ kararı ile yalnız Aleviler açısından değil tüm öğrenciler açısından din dersinin zorunlu olamayacağına hükmetmiştir. Ayrıca mahkeme din dersi almamak için gerekçe açıklamaya zorlanamayacağına da hükmetmiştir.
  Uygulaması zorunlu olan bu AİHM kararı üzerine Alevi toplumu olarak hükümetten inancımıza saygı göstermesini bir kez daha talep ediyoruz…
  Zorunlu din dersi işkencesi derhal son bulmalıdır…"

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı